Майчинство

15.09.2024, 13:50 299 2

15.09.2024, 13:50
Публикации: 6 / 0
Здравейте, имам следния казус: имам издаден болничен лист на 30.08.24г., който е 45 дни преди термин на раждане. На 10.09.24 г. родих и ми е издаден болничен лист със същата дата за 42 дни от болницата, в която родих. Детенцето ни на 11.09.24 г. почина. Не желая да се връщам на работа, искам да напусна. Въпросът ми е дали имам право на още болнични и изобщо на какво имам право в тази ситуация? Дали е задължително да работя предизвестие преди да напусна?
#1 | 15.09.2024, 14:42
Публикации: 9659 / 1647
Когато детето е родено мъртво, почине, е настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето или е дадено в детско заведение на пълна държавна издръжка или за осиновяване, майката има право на парично обезщетение до изтичане на 42 дни от раждането. Ако работоспособността на майката вследствие на раждането не е възстановена след 42-ия ден, срокът на обезщетението се продължава по преценка на здравните органи до  възстановяване на нейната работоспособност. До изтичането на срока по ал. 1 (410 дни) това обезщетение се заплаща като обезщетение за бременност и раждане.

КСО, чл.50, Ал 3

За напускане - може да напуснете по всяко време по взаимно съгласие (ако работодателят е съгласен) или с предизвестие. Предизвестието се отработва или обезщетява. По време на представянето може да сте в болничен или със съгласието на работодателя да ползвате платен или неплатен отпуск
Съвет: гледайте си здравето! Изчакайте да изтече болничния. Евентуално и следващия (следващите). После си вземете отпуск и тогава напускайте. Освен ако не бързате за някоя друга работа.
Желая Ви здраве и повече късмет следващия път. Не се отчайвайте!
#2 | 16.09.2024, 11:03
Публикации: 6 / 0
Много Ви благодаря за отговора! :smile1:
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група