Осигуряване на управител ЕООД

07.10.2024, 18:25 593 4

07.10.2024, 18:25
Публикации: 38 / 1
Здравейте. Имам следната ситуация: Новосъздадено ЕООД,чийто собственик е Сдружение с нестопанска цел. С решението на общото събрание на сдружението за учредяването е определен управител/един от членовете/, но той няма да получава възнаграждение за това.
Въпросът ми е трябва ли да се осигурява управителя в този случай?
#1 | 07.10.2024, 19:21
Публикации: 9659 / 1647
Управителят подлежи на осигуряване по чл. 4, ал.1, т.  7 - основание: упражнява дейност като управител
Съгласно чл.6, ал.3  осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3,
Аз го тълкувам, че след като възнаграждението от 0 лв е по-малко от минималния осиг.доход, то вноските трябва да са върху МОД. Дали съм права или не, но вероятността и проверяващите да го тълкуват така не е малка.
Не ме питайте как от възнаграждение 0 лв ще се удържат осиг.вноски за сметка на лицето. Не зная. Може да питате кмета на София, който каза, че ще взема заплата от 1 лв.
#2 | 08.10.2024, 10:01
Публикации: 12174 / 2258
Въпросът ми е трябва ли да се осигурява управителя в този случай?

Основополагащият принцип е, че осигуряването възниква от полагането на труд без значение на възнаграждението за това.
#3 | 12.10.2024, 16:34
Публикации: 38 / 1
Скрит текст :
А как разбирате този отговор от НАП? И по точно
 "Важно е да се има предвид, че актът на вписване в Търговския регистър на управител на ООД поражда права и задължения за лицето да представлява дружеството, но сам по себе си този акт не поражда задължение за осигуряване. Задължението за осигуряване на управителите на ООД по реда на чл.4, ал.1, т.7 от КСО, възниква само в случаите, когато е определено възнаграждение"
#4 | 12.10.2024, 17:36
Публикации: 38 / 1
Мисля да задам въпроса и на ел.поща на НАП да видя какво ще отоговорят и ще споделя.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група