Трудов догоров или Свободна Професия

30.05.2024, 16:20 297 2

30.05.2024, 16:20
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Имам следния казус. Преди две години моят партньор стартира собствен бизнес - ЕООД, архитектурно студио. От идния месец и аз прекратявам трудовия си договор и се включвам във  нашия самостоятелния  бизнес. Та тук идва и въпросът ми. Кое би ми било по-изгодно- да се регистрирам като свободна професия или да бъда назначена на трудов договор във фирмата му(казус, който нашия счетоводител не можа да реши). Във момента той е самоосигуряващо си лице. Тоест разходите по неговите осигуровки не са разход за фирмата. 
#1 | 30.05.2024, 16:30
Публикации: 12067 / 2215
Какъв смисъл влагате в понятието "по-изгодно" от Ваша гледна точка ?

Кое би ми било по-изгодно- да се регистрирам като свободна професия или да бъда назначена на трудов договор във фирмата му(казус, който нашия счетоводител не можа да реши).

Едва ли някой може само по така формулиран въпрос.
#2 | 30.05.2024, 16:36
Публикации: 9482 / 1605
Във момента той е самоосигуряващо си лице. Тоест разходите по неговите осигуровки не са разход за фирмата.
Осигуровките сами по себе си не са разход на фирмата, но никой не го спира да си плаща възнаграждение за личния труд, което да е разход на фирмата.

Кое би ми било по-изгодно- да се регистрирам като свободна професия или да бъда назначена на трудов договор във фирмата му
На този въпрос няма еднозначен отговор. Всичко зависи от очакваните приходи, от възможните разходи, от периодичността на приходите, от желанието Ви за осигуряване /по-голяма бъдеща пенсия, по-високо майчинство и т.н/ .
Тук има един Калкулатор: "Кое е по-изгодно ЕООД или freelancer?"
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група