Осчетоводяване консигнация на книги и печатни м-ли-приходи бъд.периоди

20.06.2024, 08:44 204 1

20.06.2024, 08:44
Публикации: 24 / 4
Към края на годината книжарница има продадени стоки на консигнация, но не отчетени към доставчика и неплатени.
Съгл. чл.25 ал.9 ЗДДС доставчикът издава фактура към датата на плащане или до 31.03. на следващата година(края на тримесечието). Тоест фактура към 31.12 няма издадена.

Не можем да отчетем приход и разход.

Може би е много глупав въпрос, но според вас мога ли да го организирам така:
Осчетоводявам си всички хиляди фактури по общия ред като приходи от продажби.

Към края на годината получавам справка от програмата за стоките, които са консигнационни и са продадени, но не са отчетени към доставчика.
И с някакъв вид операция, червена,  прехвърлям общо с един ред натрупаната за тях стойност в сметка Приходи от продажби на стоки към сметка Приходи за бъдещи периоди.

По ЗДДС:
Чл. 25. (9) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г., предишна ал. 8 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)
Данъчното събитие за доставка по чл. 6, ал. 2, т. 4 на вестници, списания, книги и други печатни произведения, музикални аудио- и видеозаписи и видеозаписи на филми на електронен или технически носител възниква на по-ранната от двете дати:

1. датата, на която комитентът/доверителят получи плащането от комисионера/довереника по чл. 127, или

2. последния ден на тримесечието, следващо данъчния период, през който е извършено фактическото предаване на стоката по чл. 6, ал. 2, т. 4.


#1 | 20.06.2024, 11:52
Публикации: 24 / 4
Давам пример както го реших след четене на Досев. Няма приходи за бъдещи периоди.

Ако аз съм търговец продаващ стоки, които съм получил на консигнация,  изобщо да не отчитам приход продажби, защото собствеността на стоката никога не става моя.
Собствеността от доставчика ми/консигнант минава директно към клиента ми.

Тоест получените пари от продажба на мой клиент са задължение към консигнанта.
А като приход за мен е само разликата между отчетната стойност и продажната цена като комисионна.
Пример:

При продажба през м.12, ако издам фактура за 100 лв без ДДС от които 70 лева ми е собствена стока, а 30 лв.е стока на консигнация мисля да осчетоводя така:

411/702   70лв
411/491(Доверители) 30 лв
411/4532 20 лв
501/411 120 лв

При отчитане на консигнацията: Ако купувам за 20 лв, а продавам за 30 лв без ДДС:
491/703  10 лв.

Получавам фактура от доставчика, тя е за 20 лв. без ДДС, 4 лв ДДС
Осчет. се само ДДС-то 4531/491  4 лв

Плащам на доставчика:
491/503  24 лв.

И няма приходи за бъдещи периоди, стои задължение в баланса към 31.12.
А приход от услуга се отчита през март следващата година или когато платя преди това.
-------------
И пак ми остава предния въпрос, аз няма как на всяка фактура да отчитам дали има една книжка или картичка на консигнация. Просто в края на периода с 1 ред мога да взема червена операция за да не се отчете по 702 а по 491. Така става ли според вас?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група