Право на безплатен очен преглед при работа с екран

Вчера в 15:28 173 2

Вчера в 15:28
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
работя на срочен трудов договор (сезонна работа) в чуждестранна компания, работата е в повечето време свързана с ползване на таблет.
Работодателят, обаче, явно не е наясно с изискванията на НАРЕДБА № 7 ОТ 15 АВГУСТ 2005 Г. ЗА МИНИМАЛНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД ПРИ РАБОТА С ВИДЕОДИСПЛЕИ

Имам ли право на очен преглед и защитни очила (над 40 г възраст съм)?
Как да докажа на работодателя, че имам това право?
Не бих искала да питам в инспекцията по труда, за да не предизвикам проверки и други сътресения за компанията.
#1 | Вчера в 17:10
Публикации: 276 / 72
Прегледите при очен лекар (с направление от личния лекар)  не са безплатни за здравноосигурените лица?
Обслужващата Служба по трудова медицина не изисква ли (не прави ли) годишни профилактични прегледи?
При работа с видеодисплей не Ви ли се полагат лични предпазни средства (очила) според списъка на ЛПС, съставен от работодателя на база оценката на риска и задължението за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд?
Най-добре пратете запитване към обслужващата СТМ.
#2 | Днес в 15:41
Публикации: 4436 / 744
Само да измърморя, че "защитни очила за компютър" - такова животно няма, нито от биологическа, нито от физическа гледна точка. Има диоптрийни очила, ако човек има нужда от такива, но просто някакви стъкла, които "предпазват от всички лъчи" - оптиките ви гъбаркат, за да вземат едни пари. Може да се пробвате да попитате в оптиките как действат - никой до сега не е успял да ми отговори качествено :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група