Граждански договори

05.03.2014, 22:33 7873 5

05.03.2014, 22:33
Публикации: 36 / 0
Здравейте, ще се радвам някой да помогне за граждански договори, тъй като досега не съм имала такива и да не оплескам нещо:
В Д1 се подават с вид осигурен 14 и не се посочва БТВ и данък
В Д6 се подават с код 4 без данък
Правилно ли съм разбрала? А данъка кога се внася, всеки месец, а се декларира на тримесечие ли? Другите осигуровки може ли да ги пусна в платежните с осигурителни вноски за трудовите договори или трябва да са си в отделни платежни?
Благодаря много!
#1 | 06.03.2014, 08:30
Публикации: 962 / 103
Правилно за Д1 и Д6.
Данъкът си го удържате при плащане на хонорара, но го внасяте на тримесечие (в сроковете за деклариране с декларацията по чл.55) - до края на месеца, следващ тримесечието на плащането. При плащане през последното тримесечие на годината данък не се удържа от възложителя, а лицето по гражданския договор си го внася само с годишната данъчна декларация.
Осигуровките може да са заедно в платежните за трудовите договори.
За разлика от трудовите договори, при гражданските сроковете за внасяне на осигуровките и за подаване на декларация 1 и 6 се определят в зависимост от месеца на плащане, а не от това кога е положен труда. Но при попълване на декларация 1  и 6 има значение месецът, през който е положен труда.

И да допълня - до 30 април на следващата година трябва да податете справка по чл.73 в НАП за изплатените суми и удържания данък през 2014 на всички лица по извънтрудови правоотношения.
#2 | 06.03.2014, 09:04
Публикации: 36 / 0
Много благодаря! Значи ако имам граждански договори през м. февруари и март, данъка го внасям април наведнъж и подавам декл. по чл. 55, така ли?
А Д1 и Д6 си ги подавам за положения труд през февруари до 25.03, а за март  до 25.04?

Още веднъж много ви благодаря!Хубав ден!
#3 | 06.03.2014, 09:08
Публикации: 962 / 103
За Д55 и данъка - да.
За другото - ако плащате месец за месец е така. Тоест ако платите през февруари за труд през февруари - подавате декларациите и плащате осигуровки до 25 март. Ако обаче за труда през февруари, платите на лицето през март - подавате декларациите до 25 април. Но съответно в декларация 1 и 6 ще попълните месец февруари (на извършване на труда, не на плащането).
#4 | 08.03.2014, 11:28
Публикации: 199 / 3
Моля за отговор какъв е образеца на служебната бележка, която следва да се дадена на лицето за изплатен  ГД както през 2013 или тази която е по тримесечия. обработвам с бизнес навигатор и ми казаха,че е съшата както през 2013 а този образец ,който е с тимесечията бил за обобщаване е края на годината
сега за март имамам първите ГД и за 2014 не съм пускала ГД и не зная кой образец да се даде на лицето
Благодаря
#5 | 08.03.2014, 12:22
Публикации: 11974 / 2191
За 2013 може и старата бележка - на сайта на НАП има съобщение, че старите бележки не следва да се преиздават. Ако не е издадена то можете да издадете и старата / с дата от 2013 / и новата / с дата от 2014 /. Няма да имате проблем. За 2014 вече е в сила новата бележка.

http://www.nap.bg/news?id=1780

"Служебните бележки, които са издадени по старите образци (действали през 2013 г.)  няма необходимост да бъдат преиздавани."
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група