Начисляване или неначисляване на ДДС

09.03.2014, 19:39 14257 12

09.03.2014, 19:39
Публикации: 27 / 0
Здравейте,
винаги съм получавала коректни и професионални отговори в този форум, ще си позволя и сега да споделя казуса си: Българска фирма, регистрирана по ДДС(подизпълнител) сключва договор с германска фирма, също регистрирана по ДДС(възложител). БГ фирма трябва да издаде фактура на германската фирма въз основа на сключения договор като стопанската дейност се осъществява на територията на България. Въпросът ми се състои в това, начислява ли се ДДС или се има предвид ВОД???
#1 | 10.03.2014, 06:55
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Отношенията "възложител - изпълнител" предполагат извършване на услуга и не може да се третират като ВОД (ВОД е доставката на стоки между две страни от ЕС). Начисляването на данък при тези сделки е обвързано с мястото на изпълнение на услугата, което се определя по чл. 21 от ЗДДС.
Тъй като не сте дали подробности относно характера на услугата, можете да направите проверка като заложите конкретни данни в следната матрица:
http://www.kik-info.com/check/check_place.php
#2 | 10.03.2014, 15:58
Публикации: 27 / 0
Извинявайте, трябваше да съм по-ясна: мястото на икономическата дейност е България. Ние сме бг фирма и ще извършваме дейност-услуга. А фирмата, която възлага тази услуга е германска. Аз изхождам от факта, че дейността е на територията на България и начисляването на ДДС е задължително, права ли съм? Фактурата, която ще издадем, трябва ли да бъде, както на бг, така и на латински език?
#3 | 10.03.2014, 20:24
Публикации: 6403 / 1130
Обърнах Ви внимание на матрицата за проверка, защото общият принцип за определяне място на изпълнение на услуга, между регистрирани по ДДС лица, е залегнал в ал. 2 на чл. 21: "Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. "

В този случай:

"Мястото на изпълнение на доставка е извън територията на България.

Съгласно чл.86, ал.3 не се начислява ДДС в България при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

Задължително трябва да се включи във фактурата основанието за неначисляване на ДДС.

Примерен текст за фактура:

Доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2. Обратно начисляване.
The delivery is not a subject of VAT taxation in Bulgaria in accordance with art 86, par. 3 in connection to art.21, par.2. Reverse Сharge.

Доставката се включва във VIES декларацията, ако получателят е регистрирано за целите на ДДС лице в друга държава членка.
"

Отделно има услуги по ал. 4, които са обвързани с мястото на фактическото физическо предоставяне на услугата:
(
Скрит текст :

Кажете с две думи каква услуга ще извършите и ще Ви ориентираме какъв документ да издадете. :smile1:
#4 | 11.03.2014, 11:01
Публикации: 27 / 0
услугата е монтажна дейност и е на територията на България, нямаме доставка на територията на ЕС, само контрагента е данъчно задължено лице в Германия
#5 | 11.03.2014, 11:58
Публикации: 6403 / 1130
Тогава доставката е на територията на България и е облагаема.
Вие ще начислите 20% ДДС, а немците ще си го искат чрез тяхната приходна агенция.
#6 | 11.03.2014, 12:06
Публикации: 162 / 6
Здравейте,

Във същия ред на мисли, при мен клиента е регистриран в Гърция, а дейността е претоварване на стока /в България/от камион, който идва от Гърция на друг камион който заминава за Русия. Но ние не извършваме транспорта, а само претоварването на стоката.
 Както четох до тук разбирам, че трябва да начислим ДДС, правилно ли съм разбрала?
#7 | 11.03.2014, 13:20
Публикации: 2027 / 254
услугата е монтажна дейност и е на територията на България, нямаме доставка на територията на ЕС, само контрагента е данъчно задължено лице в Германия

Тази монтажна дейност с недвижим имот ли е свързана , ако да то найстина мястото на изпълнение е на територията на страната съгласно чл. 21 ал.4 т.1 ЗДДС и следва да начислите 20% ДДС . Ако услугата не е свързана с недвижим имот , то попадате в чл.21 ал.2 и не следва да начислявате ДДС .
#8 | 11.03.2014, 13:22
Публикации: 6403 / 1130
Мисля, че попадате в хипотезата на чл. 21, ал. 4, т. 4, буква "б" -  услуги, свързани с транспортна обработка на стоки и мястото е  мястото, където фактически се извършва услугата, т.е. България.
Означава, че начислявате ДДС.
#9 | 11.03.2014, 13:45
Публикации: 2027 / 254
..
#10 | 11.03.2014, 13:56
Публикации: 162 / 6
Благодаря  irenabrili.
#11 | 11.03.2014, 14:00
Публикации: 2027 / 254
(4) Мястото на изпълнение при доставка на услуга е:
4. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) мястото, където фактически се извършва услугата, предоставена на данъчно незадължено лице, при:
а) услуги и съпътстващите ги услуги, свързани с културни, артистични, спортни, научни, образователни, развлекателни или подобни мероприятия (включително панаири и изложби), включително дейността по организирането им;
б) услуги, свързани с транспортна обработка на стоки;

vish , нали казвате , че клиента  Ви е регистриран по ДДС  в Гърция , следователно е ДЗЛ и според мен не следва да начислявате ддс.
#12 | 11.03.2014, 14:05
Публикации: 6403 / 1130
vish , нали казвате , че клиента  Ви е регистриран по ДДС  в Гърция , следователно е ДЗЛ и според мен не следва да начислявате ддс.
Грешката е моя,  alfa е права - чл. 21, ал.2
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група