Регулиране на слаба капитализация и банков кредит

19.03.2014, 15:23 8032 6

19.03.2014, 15:23
Публикации: 232 / 5
Здравейте!

ООД и ЕООД са свързани лица (управителят е един). ООД-то тегли банков кредит за строеж на жилищен комплекс, като солидарни длъжници са съдружниците в ООД-то като ФЛ и ЕООД. Освен това ЕООД отпуска заем на ООД, за което се начисляват лихви.

И двете дружества подлежат на регулиране. Въпросът ми е:
лихвите по банковият кредит на ООД отнасят ли се до чл.43, ал. 3 т.1? Според мен се отнасят, но колежката, която е попълвала ГДД в предходни данъчни периоди не е включила тези лихви, а само лихвите по междуфирмения заем. Та се чудя аз ли нещо бъркам?
#1 | 19.03.2014, 15:30
Публикации: 2027 / 254
Разходите за лихви в случая включват всички финансови разходи за лихви свързани с привлечен капитал, с изключение на:
- лихви по финансов лизинг и банков кредит (но не и ако страните по сделката са свързани лица, или лизингът/кредитът е гарантиран, обезпечен или отпуснат по нареждане на свързано лице);
- наказателни лихви за закъснели плащания и неустойки;
- лихви, непризнати за данъчни цели на друго основание в закона за корпоративното подоходно облагане;
- лихви и други разходи по заеми, които съгласно счетоводното законодателство са капитализирани като част от стойността на актив.
#2 | 19.03.2014, 15:53
Публикации: 232 / 5
Четейки въпроса си установявам, че не съм го задала правилно. Исках да кажа, че според мен тези лихви подлежат на регулиране. :blush: , а колежката преди мен не ги е включила на ред 3 от справка 3 на ГДД
#3 | 19.03.2014, 15:56
Публикации: 11960 / 2182
" ООД и ЕООД са свързани лица (управителят е един). ООД-то тегли банков кредит за строеж на жилищен комплекс, като солидарни длъжници са съдружниците в ООД-то като ФЛ и ЕООД."

Какво значи солидарни длъжници ?

това в контекста на " кредитът е гарантиран, обезпечен или отпуснат по нареждане на свързано лице "
#4 | 19.03.2014, 15:59
Публикации: 232 / 5
" ООД и ЕООД са свързани лица (управителят е един). ООД-то тегли банков кредит за строеж на жилищен комплекс, като солидарни длъжници са съдружниците в ООД-то като ФЛ и ЕООД."

Какво значи солидарни длъжници ?

това в контекста на " кредитът е гарантиран, обезпечен или отпуснат по нареждане на свързано лице "

че отговарят с цялото си имущество като физически лица, а ЕООД-то с активите си

Точно в този контекст е според мен
#5 | 19.03.2014, 16:01
Публикации: 11960 / 2182
Вероятно имате пред вид, че са гарантирали този заем / обезпечили с лично имущество / активи  ? Тогава - да, лихвите подлежат на регулация.  :smile1:
#6 | 19.03.2014, 16:05
Публикации: 232 / 5
Да точно това имах впред вид :))
Безкрайно благодаря за отговорите :) и успешно приключване на всички
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група