Прекъсване и възобновяване на трудова дейност - СОЛ

25.03.2014, 14:52 11187 8

25.03.2014, 14:52
Публикации: 81 / 4
Здравейте.
ЕООД е с временно прекъсната дейност и съответно в 7-дневен срок е подадена декларация ОКд 5 за деклариране на това обстоятелство. Засега няма изгледи дружеството да започне да функционира отново, единствените разходи, които ще има (защото законово се налага) са таксата за публикуване на ГФО в ТР и сумата, изплатена на съставителя на отчета. Отчитането на тези разходи означава ли, че дружеството осъществява дейност? Къде всъщност е регламентирано определението на понятието "дейност". И в тази връзка необходимо ли е да се подава декл. окд 5 за възобновяване и след това още една декларация за прекъсване?
Важно е да спомена, че самоосигуряващото се лице се осигурява през другото си ЕООД!
Извинявам се за лаишките въпроси и ще съм много благодарна на всеки, който се включи с коментар.
#1 | 25.03.2014, 14:55
Публикации: 11974 / 2190
Аз бих искала да попитам " риторично " - ако приемем, че това е упражняване на дейност какъв код за тази дейност бихте посочили при подаването впоследствие на ГДД чл.92 , защото този код се изисква да бъде попълнен ?

май няма дейност " публикуване на ГФО "...  :smile1:
#2 | 25.03.2014, 15:28
Публикации: 81 / 4
в ГДД обр. 1010а за фирмите без дейност пише: Този образец се попълва от данъчно задължените лица, които едновременно са изпълнили следните
условия: не са извършвали дейност през годината; не са отчели приходи или разходи за годината съгласно счетоводното законодателство.
Това на практика означава, че ако отчета тези разходи, то трябва да попълня ГДД 1010 и да подам ГОД.
Как процедирате с фирмите, които нямат дейност, но имат по 1-2 разхода годишно?
Изобщо не отчитате тези разходи или се прави излишното упражнение за възобновяване и преустановяване на дейността за въпросните 2дни, примерно?
#3 | 25.03.2014, 15:51
Публикации: 81 / 4
Ще задам въпроса си така: Ако не подам Декл. за рег. на СОЛ окд5, но отчета разходите и накрая на годината подам ГДД с годишен отчет за дейността, ще направят ли засечка от НАП, че няма подадена декларация ОКд5?
#4 | 25.03.2014, 15:57
Публикации: 5497 / 371
Ще задам въпроса си така: Ако не подам Декл. за рег. на СОЛ окд5, но отчета разходите и накрая на годината подам ГДД с годишен отчет за дейността, ще направят ли засечка от НАП, че няма подадена декларация ОКд5?

Все в НАП се подава! Смятате ли, че няма да засекат?
#5 | 25.03.2014, 16:16
Публикации: 81 / 4
dalila,  да, за съжаление и аз съм на същото мнение.
Вие какво бихте ме посъветвали да направя в този случай?
#6 | 25.03.2014, 16:37
Публикации: 5497 / 371
Разходите не са дейност, по отношение на осигуряването на собственика.
Така, че спокойно си подавайте ГДД.

Когато започнете да упражнявате дейност т.е. при първата продажба, тогава имате освнавоние за осигуряване и съответно подаване на Окд5
#7 | 26.03.2014, 09:01
Публикации: 81 / 4
Благодаря на всички за включването.
#8 | 26.03.2014, 10:09
Публикации: 72 / 7
Разходите не са дейност, по отношение на осигуряването на собственика.
Така, че спокойно си подавайте ГДД.

Когато започнете да упражнявате дейност т.е. при първата продажба, тогава имате освнавоние за осигуряване и съответно подаване на Окд5

И аз поддържах тази теза до скоро,но в НАП Подуяне при спор с тях точно по този въпрос категорично ми заявиха, че разходите са  управленска дейност и не е правилно да се пуска окд 5 само при реализиран приход.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група