Неизплатено обезщетение по чл.222 от КТ и отпуск

03.04.2014, 15:34 12745 12

03.04.2014, 15:34
Публикации: 2 / 0
Здравейте , от 2 месеца съм сакратена и не съм получила нито обещетение , нито отпуск. Другият ми проблем е трудовата ми книжка , която е била загубена от работодателя ми.
Въпроса ми е какво да направя за да ми изплатят парите и да си възтановя трудовия стаж
#1 | 03.04.2014, 15:57
Публикации: 1202 / 120
Трябва да пуснете декларация при бившият работодател, че сте останали без работа за 1 месец след уволнението, а как сте се регистрирали в БТ без ТК - не знам. Ако ще се карате с тези хора поради явната им наглост да не им пука за вас - то направо пуснете жалба, че ви е задържана ТК от работодателя и не са ви изплатени обезщетенията в ТИ и те да се оправят...
#2 | 03.04.2014, 20:42
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговора, но явно аз съм забравила да оточня някой неща. Значи подадох декларация  за периода  от 03.02.2014г.  до 03.03.2014г. , че не съм била започнала работа , даже им дадох  молба за неизплатен отпуск по чл. 224 от КТ . Въпреки всичко нямам никакъв резултат. За трудовата книжка те ми издадоха нова на която имаше само техния стаж за да мога да вляза в БТ на която наскоро останових , че даже и номер не е поставен, защото ако трябваше да ги чакам нямаше да вляза и там.
Ходих до ИТ , за да попитам какво трябва да направя за да си получа парите, те ми отговориха по следният начин.
След като съм съкратена и ме няма във фирмата значи немогат да ми помогнат,само могат да ме посъветват да започна дело срещу работодадтелят ми.
Вие какво ще ме посъветвате, защото вече незнам какво да направя за да си получа парите,които много ми трябват, а и ми се полагат.
#3 | 04.04.2014, 08:05
Публикации: 1166 / 86
 "даже им дадох  молба за неизплатен отпуск по чл. 224 от КТ" ??? Това за първи път го чувам!
#4 | 04.04.2014, 10:12
Публикации: 5497 / 371
Предполагам, че декларацията за обезщетението сте я подала след 03.03. Би трябвало да Ви бъде изплатено, когато изплащат заплатите във фирмата за м. Март.

Относно обезщетението по чл.224, ако не Ви го платят, единственият вариант е да ги съдите.

Относно трудовата книжка, вижте тази тема
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=1672.0
#5 | 04.04.2014, 12:23
Публикации: 25 / 4
 "даже им дадох  молба за неизплатен отпуск по чл. 224 от КТ" ??? Това за първи път го чувам!
 "даже им дадох  молба за неизплатен отпуск по чл. 224 от КТ" ??? Това за първи път го чувам!
#6 | 04.04.2014, 12:26
Публикации: 25 / 4
И до тук казаното и отговорите Ви към Йорданка разбирам,че ИТ,само точат държавната хазна и полза от тях май никаква няма.Какъв е техния контрол в момента.Какво като вече не е на работа,нали има досие,ведомости?Незнам просто няма оправия в тая държава.
#7 | 04.04.2014, 13:02
Публикации: 214 / 5
Не вярвам на подобен отговор от ИТ.
Попаднали сте на някой/я безхаберник/чка.
Входирайте официално сигнал в местната ИТ - трябва да получите отговор до 7 дни, и, да се задействат да проверят работодателя ви.
Това, че не сте вече на работа там не виждам да е причина да не го направят. А и, доколкото знам от познати от ИТ - реагират на такива сигнали от вече уволнени.
...а ко вашият случай не е прецедент за въпросната фирма, бих "вдигнала" шум и по местните медии  :wink1: ама аз по принцип обичам да разлайвам кучетата, така че последното може и да не го вземете предвид.
#8 | 04.04.2014, 13:06
Публикации: 214 / 5
Да по питам и аз за чл. 222, само че по отношение на ал.3
Прекратявам ТД на пенсионер, който работи при нас от 2006г.. Пенсионирал се е в др.фирма през 2003г.
И, сега ми носи тъкованието на един юрист в един вестник и ми казва - "аз навремето, през 2003г. не си взех заплатите за пенсиониране, ще ти донеса и заповедта за прекратяване и тр.книжка - няма нищо на стр.26. Този юрист тука казва, че този работодател сега трябва да ми изплати обезщетение по чл.222, ал.3"
 :blink:
Да сте чули за подобен абсурд!?
#9 | 04.04.2014, 13:11
Публикации: 6682 / 662
Да по питам и аз за чл. 222, само че по отношение на ал.3
Прекратявам ТД на пенсионер, който работи при нас от 2006г.. Пенсионирал се е в др.фирма през 2003г.
И, сега ми носи тъкованието на един юрист в един вестник и ми казва - "аз навремето, през 2003г. не си взех заплатите за пенсиониране, ще ти донеса и заповедта за прекратяване и тр.книжка - няма нищо на стр.26. Този юрист тука казва, че този работодател сега трябва да ми изплати обезщетение по чл.222, ал.3"
 :blink:
Да сте чули за подобен абсурд!?

Пълен абсурд!
Защо трябва този работодател да плаща за дяволъка на предния?
#10 | 04.04.2014, 13:35
Публикации: 5497 / 371
Да по питам и аз за чл. 222, само че по отношение на ал.3
Прекратявам ТД на пенсионер, който работи при нас от 2006г.. Пенсионирал се е в др.фирма през 2003г.
И, сега ми носи тъкованието на един юрист в един вестник и ми казва - "аз навремето, през 2003г. не си взех заплатите за пенсиониране, ще ти донеса и заповедта за прекратяване и тр.книжка - няма нищо на стр.26. Този юрист тука казва, че този работодател сега трябва да ми изплати обезщетение по чл.222, ал.3"
 :blink:
Да сте чули за подобен абсурд!?

Да, може да си търси принципно тези пари, но от работодателят, който му ги дължи. Друг е въпросът, че давностният срок е минал и ще пие една студена вода.
#11 | 04.04.2014, 13:36
Публикации: 5497 / 371
Не вярвам на подобен отговор от ИТ.
Попаднали сте на някой/я безхаберник/чка.
Входирайте официално сигнал в местната ИТ - трябва да получите отговор до 7 дни, и, да се задействат да проверят работодателя ви.
Това, че не сте вече на работа там не виждам да е причина да не го направят. А и, доколкото знам от познати от ИТ - реагират на такива сигнали от вече уволнени.
...а ко вашият случай не е прецедент за въпросната фирма, бих "вдигнала" шум и по местните медии  :wink1: ама аз по принцип обичам да разлайвам кучетата, така че последното може и да не го вземете предвид.

Така е! ИТ вече не се занимава с напуснали служители.
#12 | 04.04.2014, 14:11
Публикации: 214 / 5
Така е! ИТ вече не се занимава с напуснали служители.
"Вече"?
От кога?

А вестникът е "Телеграф" от 01.04.14г. от юрид.консултант на вестника адвокат Мартин Янков. Има го и (адвоката) - на снимка!
Наистина до 3г. може да се заведе дело за неизплатено такова обезещетение, но така тълкува ал.3, че при придобито право на пенсия, това обезщетение ти се дължи САМО ВЕДНЪЖ - няма значение от кой работодател - дали този, след който си подал док-ти за пенсиониране или... някой следващ.
 :noexpression:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група