СОЛ и майчинство

04.04.2014, 22:08 6036 2

04.04.2014, 22:08
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
 ако има такава тема моля да ме извините, но не съм я видяла.
Искам да попитам няколко неща и знам, че тук има кои да ми отговори.

Аз съм застрахователен агент и се самоосигурявам за ОЗМ.
Бременна съм в 6 ти месец и ми предстои да взимам болнични.
Как стоят нещата когато ми издадат 1ви болничен които е за 45 дни преди раждане. Знам че аз сама трябва да си го занеса в НОИ и да попълня придружително писмо, така ли е?
И после след раждането пак ще ми издават болничен, предполагам че пак там се носи, пак с писмото. Но не ми е ясно през времето на болничен как стоят нещата с осигуровките, аз ли ги плащам или от НОИ? И тази декларация 1 си я подавам всеки месец независимо дали съм в болничен или не, нали така?
А за отглеждане на дете до 2 годишна възраст какво трябва да направя, знам че се пише молба до работодател, но в случая до кои трябва да я пиша?

Благодаря предварително за компетентните отговори :)
#1 | 05.04.2014, 08:10
Публикации: 1884 / 384
http://www.noi.bg/benefits/benefits

Първият, вторият и третият болничен лист се носят в НОИ в срок до 15 дни от издаването им/при СОЛ е така/. Ако ще ги носите без да ползвате програмата на НОИ, освен придружителното писмо трябва и опис на предаваните документи , както и попълнено приложение за банковата ви сметка и извлечение от банката /еднократно за банковата сметка/.Към всеки болничен се попълва и Приложение 15. Болничните листи са общо 135 дни.
След изтичането им имате право на още 275 дни /410-135/, които ще трябва да се заявят отново в НОИ с Приложение 2,пак в 15 дневен срок. След тяхното изтичане имате право на обезщетение до навършване на 2 год на детето-това отново се заявява пред НОИ с Приложение 3,отново в 15 дневен срок. Когато носите Приложение 2 или 3 напомняйте, че като СОЛ ги носите, за да не ви искат заповед за отпуска.
Относно осигуровките за това време са само за здравно и вие ги дължите и те са в размер на 420 х 4,8% или 20,16 лв. за сега.
#2 | 07.04.2014, 21:03
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговора.
А тази декларация, която я подавам всеки месец за осигуряването, после отпада ли или трябва да продължавам да я попълвам.
А когато нося в НОИ документите и болничния лист документите на флашка ли да го нося или на хартиен носител?
Благодаря отново :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група