ОКД-5 със задна дата

12.04.2014, 10:53 26895 32

12.04.2014, 10:53
Публикации: 7 / 0
Здравейте, бих била благодарна, ако някой ми даде съвет. Лице със служебен номер от НАП. От 2011 г. пребивава и работи предимно в БГ. Има регистрирано ООД, в което е съдружник от преди 2011. ООД-то има активна дейност и големи печалби през годините. За съжаление, когато е започнал активната си работа в БГ е преустановил осигуряването си в неговата държава-членка на ЕК. Но за съжаление не са му казали, че трябва да направи регистрация като СОЛ към БГ фирмата, за да не се прекъсват правата му и така до днес. Сега лицето иска да си възстанови осигурителните права от 2011 г. до сега. Отидохме в НАП, казаха да пуснем молба свободен текст, като приложим ОКД5, флашка с декларации Д1 и Д6 за миналото време. Направихме го. Сега след два месеца чакане, ни отговориха, че няма как да приемат ОКД5 със задна дата и съответно Д1. Пратиха ни на Аксаков при методолозите, за да видят те какво ще ни отговорят.

Ако някой е имал подобен случай, ще бъда благодарна, ако може да ми помогне.

Извинявам се предварително, ако казусът е коментиран преди това!
#1 | 12.04.2014, 11:32
Публикации: 11932 / 2174
Интересно ми е следното - ако сега направят една ревизия на фирмата по отношение на дължими осигурителни вноски ще констатират , че лицето е следвало да се осигурява в Бг след като не се осигурява в съответната страна. Вие сами реагирате на този факт и пропуск и отказват да Ви вземат парите , които са си направо законово дължими в този случай. Нямала съм такава ситуация, но бих настоявала да се оправят нещата .
#2 | 12.04.2014, 11:57
Публикации: 7 / 0
Наистина парадоксалното в случая е, че отказват да ни вземат парите. Дори заявихме, че ако се налага санкция /а то ще се наложи/, то сме готови да поемем и нея. На фона на ревящото правителство, че няма пари за пенсии, здраве и т.н. - това е най-малкото нелогично. Счетоводно фирмата е изрядна. В момента сме в омагьосан кръг. А, както спомена delphine, той е спрял осигуряването в другата държава и сега излиза, че и там е задължен за осигуровките за този период.

Наистина, не съм сигурна, могат ли НАП да ми откажат подаването на ОКД5 от 05.2011 занапред? Мисля, че ако успея да подам декларацията за регистрация на СОЛ, то внасянето на осигуровките и подаването на Д1 и Д6 може би няма да са проблем? Евентуално да съставят акт за закъснението.
#3 | 12.04.2014, 12:45
Публикации: 2966 / 392
Не виждам някаква причина да ви отказват окд-5 със задна дата. За това, че не сте подали има глоба и толкова (с изтекла давност, но това е друг въпрос). Окд-5 не определя дали лицето трябва да се осигурява, по същия начин, по който ако ТД не е регистриран в НАП не го прави недействителен. Това е административно задължение, не основание за осигуряване или не.
#4 | 12.04.2014, 13:58
Публикации: 7 / 0
Ето тук е омагьосания кръг. Когато подавам ОКД5 ми казват, че трябва да подам Д1 и Д6 за периода. Подавам всичко заедно с молба свободен текст с обяснение на ситуацията. Когато започват да обработват Д1 и правят справка за лицето, ми казват, че няма основание да ги въведат, защото няма ОКД5??? :noexpression:
#5 | 12.04.2014, 14:20
Публикации: 11932 / 2174
Според мене направете постъпки за ревизиране на лицето/ фирмата по отношение на осигурителните вноски , защото след като не са подавани обр.1 и годишна обр.6  наистина няма как да има основание за приемане със задна дата на ОКД5 . Изискайте ревизията с обяснението, че лицето е следвало да бъде осигурявано, а това не е направено .Упоменете изрично, че за този период въпросното лице е упражнявало дейност, което е основание за осигуряване. Успех !  :smile1:
#6 | 12.04.2014, 14:49
Публикации: 7 / 0
След като подадох молбата с необходимите документи, от НАП направих справка за лицето.
Но явно това е различно. Не е ревизия, както вие казвате Предполагам, че ще направят ревизия на дружеството. То е ООД, в което лицето е съдружник и желае да се осигурява като СОЛ.
Благодаря за съветите! Със сигурност ще пробваме и този вариант. Мисля този вторник да отида и при методолозите от Аксаков. Да видим какво ще ме посъветват. Ще ви пиша за отговора!
#7 | 12.04.2014, 14:50
Публикации: 2966 / 392
Добре де, Д1 нямате проблем да си я подадете за СОЛ за минали години. Д6 също. С електронен подпис разбира се.
Защо не ги подадете и след време да си подадете и окд-5, след като сте внесли всички осигуровки и лихви и всичко е чисто?
Разбира се, осигуряването трябва да е ОЗМ, но това се подразбира :)
#8 | 12.04.2014, 14:52
Публикации: 9297 / 1557
Разбира се, осигуряването трябва да е ОЗМ
Защо?
#9 | 12.04.2014, 15:47
Публикации: 2966 / 392
"без" да напиша, но съм се разсеяла :)
#10 | 12.04.2014, 16:15
Публикации: 7 / 0
Това е добра идея :good: Благодаря!
Само да попитам - подаването на Д1 с ел.подпис трябва да е от името на фирмата /или упълномощено от лице/? А Д6 с ел. подпис на ФЛ?  Или бъркам нещо....
#11 | 12.04.2014, 16:53
Публикации: 11932 / 2174
Н-8
..........
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 7 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Декларация образец № 1 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите:
1. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) от работодатели, осигурители и техните клонове и поделения - за всеки календарен месец:
а) до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните, включително и при полагащо се обезщетение на трудоустроено лице, на което не е предоставена подходяща работа; при начислено или изплатено възнаграждение за същия месец след този срок - до края на месеца, в който е начислено или изплатено възнаграждението;
б) до 25-о число на месеца, следващ месеца на начисляването или изплащането на допълнителни доходи от трудова дейност, начислени или изплатени след 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът; в сроковете за внасяне на осигурителните вноски по чл. 7, ал. 12, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване за лицата, на които за осигурителен стаж се зачита времето по чл. 9, ал. 3, т. 1, 2 и 5 от Кодекса за социално осигуряване.
2. от самоосигуряващите се лица:
а) до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните за тях;
б) до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните за лицата по чл. 4, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване, когато със съгласието на самоосигуряващото се лице участват в упражняваната от него трудова дейност;
3. от осигурителите, клоновете и поделенията им за лицата, работещи без трудови правоотношения - до 25-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението;
4. (изм. - ДВ, бр. 45 от 2013 г.) от изпращащото ведомство, компетентния български държавен орган, посредника за лицата по чл. 16, 17 и 17а от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица - до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните;
5. от лицата по т. 1 само след издадени задължителни предписания от контролните органи на Националния осигурителен институт, когато декларацията се подава след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнася, и не съдържа данни за осигурителен стаж, зачетен по реда на чл. 9, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване, данни само за здравно осигуряване, или данък по чл. 42 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Според мене Ви трябват предписания за подаването на обр.1 . :smile1:
#12 | 12.04.2014, 16:54
Публикации: 2966 / 392
Д1 е от името на фирмата, Д6 е от лицето. Имайте предвид, че е възможно да има някакви последствия от всичкото това, нямам представа вече системата на НАП какво прави :)
#13 | 12.04.2014, 16:55
Публикации: 2966 / 392
Делфинче, СОЛовете са в т.2 :)
#14 | 12.04.2014, 17:37
Публикации: 11932 / 2174
Делфинче, СОЛовете са в т.2 :)

Така е, Пъпешче, ами дано успее питащата да подаде обр.1 - все ми се струва, щом пробвали казват, че може......Все ми се струва, че трябва да решат въпроса с проверка и предписание .
#15 | 12.04.2014, 17:58
Публикации: 2966 / 392
Последният път, когато се опитах да обясня на една данъчна, че в системата им излизат по-малко задължения, отколкото имаме и нещо е обвързано неправилно с друго и т.н., бях почти изгонена :) Колкото по-малко мога да имам взаимоотношения с тях, толкова ми е по-добре :)
#16 | 12.04.2014, 18:02
Публикации: 11932 / 2174
 Колкото по-малко мога да имам взаимоотношения с тях, толкова ми е по-добре :)

Това се казва Пъпешче-медна роса. Най-хубавият сорт е... :yes3:

сори за спама.....малко съботно.......
#17 | 14.04.2014, 12:20
Публикации: 7 / 0
Засечка! За съжаление по интернет не може да се подава Д1 и Д6 за стари периоди - само за декларации, за които не е изтекъл срока. Така, че се връщам в изходна позиция. Може би за сега варианта на delphine остава единствения. Не съм пускала до сега искане за ревизиране на осигурителните вноски. В офиса на НАП по регистрация ли се подава? Ако се подава там, нали аз вече съм подала молба при тях - възможно ли е да ми отговорят нещо по-различно? Или може би образеца на молбата е различен?
#18 | 14.04.2014, 14:31
Публикации: 2966 / 392
Ех, това е безкрайно неприятно.
Интересно откога е това, защото преди месец-два подавах на един СОЛ за 2011 Д1 и нямаше проблем.
#19 | 14.04.2014, 14:33
Публикации: 5497 / 371
Ех, това е безкрайно неприятно.
Интересно откога е това, защото преди месец-два подавах на един СОЛ за 2011 Д1 и нямаше проблем.

Нещо се бъркаш.  Аз декември 2013, подавах за 2011 и ходих на място в НАП. По ел.път не става
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група