Наем между свързани лица

25.04.2014, 15:30 7367 3

25.04.2014, 15:30
Lora Petrova
Здравейте,

Фирма А и фирма Б са свъзани (един и същ управител, част от собствениците също са едни и същи). Фирма А отдава помещение на фирма Б. Имаме пазарна оценка на имота, според оценителя месечният наем би следвало да е 300лв примерно, управителният съвет иска да е на стойност 100лв. Притеснява ме факта, че фирмите са свързани лица и ако остане на по-ниската цена то при проверка може да стане проблем, тъй като за фирма А това ще е единственият приход и най-вероятно тя ще излиза на печалба. От друга страна дали пазарната оценка на имота има значение при определяне цената на наема?
#1 | 25.04.2014, 19:52
Публикации: 6403 / 1130
Пазарната оценка на имота не е критерий.

Отклонението от данъчно облагане е регламентирано в чл. 15-16 от ЗКПО:
Скрит текст :
Става дума, че сделката между свързани лица трябва да е извършена по пазарна цена (не оценка).

В т. 14 от §1 на ДР към ЗКПО се казва , че "Пазарна цена" е цената по смисъла на § 1, т. 8 от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, където се конкретизира: "Пазарна цена" е сумата без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани.

#2 | 26.04.2014, 09:05
Публикации: 3 / 0
Аз съм се сблъсквала с подобен случай. При нас месечния наем го бяхме обвързали с амортизационните отчисления и от НАП не можаха да ни кажат нищо.
#3 | 29.04.2014, 12:14
Lora Petrova
Много благодаря за отговорите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група