Болничен за гледане на друг човек

13.05.2014, 09:48 9462 6

13.05.2014, 09:48
Публикации: 1231 / 73
Възможно ли е да се издаде болничен за гледане на друго лице.Става въпрос за приятеля на бременна жена,която си е навехнала крака и не може да стъпва на него и трябва някой да й помага непрекъснато.Обаче нямат сключен брак-един вид по документи нямат никаква връзка.
#1 | 13.05.2014, 09:56
Публикации: 6682 / 662
Погледнете в Наредбата за медицинската експертиза.
#2 | 13.05.2014, 10:01
Публикации: 1705 / 207
Лекарите отдавна не спазват буквата на закона. Може.
НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА
Чл. 38. Болничен лист за гледане на болен член от семейството в дома, както и за гледане на болно дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗД), се издава: 1. от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина - еднолично до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания;
2. от ЛКК - до 30 дни наведнъж, но за не повече от 6 месеца, а след 6-ия месец - след решение на ТЕЛК.
(2) Болничните листове по ал. 1 се издават от лечебните заведения, в които се осъществяват лечението и наблюдението на болния.
(3) В болничния лист за гледане на болен член се вписват имената на болния, единният граждански номер, родствената връзка и диагнозата.
(4) При издаване на болничен лист за гледане на болен член от семейството лекуващият лекар или ЛКК вписва в личната амбулаторна карта на болния името на лицето, на което е издаден болничният лист за гледането му, местоработата, постоянния адрес, родствената връзка с болния, размера на отпуска и номера на болничния лист. В ЛАК на болния се отразяват прегледът, изследванията, назначеното лечение и диагнозата. Данните от болничния лист - номер, серия, начало и продължителност на отпуска, се нанасят и в ЛАК на лицето, на което е издаден болничният лист.
#3 | 13.05.2014, 10:34
Публикации: 1231 / 73
Благодаря,аз това го четох,но при тях явно няма как да стане-не са официално семейство.
#4 | 13.05.2014, 10:59
Публикации: 1705 / 207
Аз съм питала ЛЛ дали мога да ползвам болничен, когато детегледачката ми е болна по програма "Отново на работа".Аз и детето сме здрави, но нямах право да ползвам отпуск по чл.164/167 КТ, заради условията на програмата.Нямам родствена връзка с детегледачката, но бях възпрепятствана да ходя на работа.Това е условието за издаване на болничния.
Отговорът на ЛЛ бе, че мога да ползвам болничен.
#5 | 13.05.2014, 11:01
Публикации: 6403 / 1130
Действително, според нашия семеен кодекс тази двойка не е семейство, но съжителството без брак се признава за равноправно в ЕС, а европейското законодателство е над националното.
В редица решения, разглеждащи трайно установени отношения между разнополови двойки, Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ, Съдът) приема, че съвместното живеене на двама души с различен пол в продължение на години, представлява „семейство“ и попада в приложното поле на чл.8 от Конвенцията13, защитаващ правото на личен и семеен живот.
Съдът е потвърждавал многократно в своята практика по отношение на разнополови двойки, че понятието „семейство”, съгласно разпоредбата на чл.8 от Конвенцията, не се ограничава само до брак-базираните връзки, а може да обхване и други трайно установени отношения, свързани със съвместно живеене извън брака. 
#6 | 13.05.2014, 11:57
Публикации: 1231 / 73
Благодаря ви.Ще отида при ЛЛ да видя дали ще даде болничен.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група