Корекция на декларация 6 от май 2012

19.05.2014, 19:29 4753 4

19.05.2014, 19:29
Публикации: 76 / 0
Здравейте,

Имам следният казус.
Лице назначено на втори трудов договор по чл.111 от КТ работи във фирмата от 2012г на непълно работно време до 40 часа месечно. Неправилно са му внасяни осигуровки върху 7,10 % 5,7 % за ДОО , вместо пълните осигуровки и в д1 вид осигурен е даден код 11 вместо 04.

Сега по предписание на НОИ се налага корекции в д1 д6 за целият период от тогава до сега м 03,2014.
За д1 - направих  с код корекция, на по-високите проценти .

Въпроса ми е за д6 - трябва да се подадат нови с увеличение на осигуровките с разликата за довнасяне
 Получава се в някой фондове по месеци например ДЗПО да има надвнесени суми. Данъка също е така за всички тези месеци.
 За тях не се отбелязва нищо, нали така?
 Кой код за вид плащане се посочва и коя Е дата на изплащане ?

Моля ако някой е имал такъв случай да сподели!

#1 | 20.05.2014, 12:06
Публикации: 3145 / 253
Да не бъркате чл. 111 с чл. 114? Когато подавате редовна декларация за увеличение на някои фондове в нея се пише само фондовете, за които се увеличава сумата.
За корекцията чл.6а от Наредбата
(8) Декларация образец № 6 за лицата по чл. 3, ал. 3, т. 1 - 4 се подава с код за корекция, когато се намалява размерът на декларирано задължение. В този случай освен коригираните се попълват и всички останали данни от съответната колона на подадената преди това декларация. Не се коригират данните за месец и година, код или наименование на задълженото лице, код за вид плащане и дата на изплащане/начисляване.
(9) Декларация образец № 6, подадена от лицата по чл. 3, ал. 3, т. 1 или от осигурителна каса, може да се коригира до края на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за подаване на декларацията. След този срок декларации се подават само на електронен или хартиен носител след разрешение на Националната агенция за приходите.
(10) (*) Когато се коригира декларирано задължение по чл. 2, ал. 2, т. 2, се подават и декларации образец № 1, така че да се запази равенството по чл. 2, ал. 4.
(11) Декларация образец № 6, подадена от лицата по чл. 3, ал. 3, т. 2, 3 и 4, може да се коригира до изтичане на срока за подаването й.
#2 | 20.05.2014, 15:20
Публикации: 76 / 0
Не, не бъркам чл 114 с чл 111 на днес ми казаха от НАП, че първо трябва да залича всички Д6 а след това да подам нови редовни декларации по месеци с верните суми, защото не можело в една и съща декларация да има едновременно и увеличение и намаление на вноски. А при мен е точно така - навсякъде данъка излиза в намаление.

А за заличаване на данни - д 6 се подават с код корекция ,нулеви суми по всички фондове и същите дати  нали ?
А дали е възможно във втората колона на същата д6 да подам вече новите с коректните суми за същия период ?
#3 | 20.05.2014, 16:24
Публикации: 962 / 103
Аз съм правила подобни корекции на декларация 6 едновременно с увеличение и намаление, но за по-стар период, не знам дали е така все още.
С една декларация 6, но в различни колони - в първата колона с код корекция се подаваха коректните стойности за фондовете, които трябва да се намалят и преписани сумите по останалите фондове, а във втората колона като редовни данни - само тези фондове, които се увеличават (разликата, с която трябва да се увеличат).
#4 | 20.05.2014, 16:28
Публикации: 962 / 103
И тъй като не съм сигурна дали го обясних добре, прилагам темата, в която преди време ми помогнаха на мен при подобен случай.

http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=8496.msg48479#msg48479
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група