Майчинство на ЗП, дейност и регистрация

19.05.2014, 21:49 5387 4

19.05.2014, 21:49
Публикации: 296 / 52
Упражнявам се в размисли и много страсти тая вечер. Споделям, защото не мога да стигна до някакво никакво решение.
Бременна с термин 19.01.2015 г., без никакъв стаж. Била студентка преди две години за два месеца, оттогава нито един работен ден.
Днес ми се сервира, че трябва да я регистрирам като ЗП, за да получава майчинство.
И почвам да мисля:
до м. декември, когато трябва да излезе в първи болничен, няма да има 12 месеца трудов стаж. Хубаво, ще има там преизчисляване и тинтири-минтири. Мисля в по-далечен план. Ражда на 19 януари и до 25-ти февруари аз трябва да я пререгистрирам като ЗП. Ама тя ще е в болничен. Освен това регистрацията като ЗП означава упражняване на дейност, съответно работа и придобиване на доходи. Е нали е първо в болнични, после в отпуск за отглеждане на малко дете - как едновременно с това ще упражнява дейност и ще има доходи?
Много ви моля, ориентирайте ме в обстановката - тази материя ми е съвсем, съвсем чужда...
#1 | 20.05.2014, 09:27
Публикации: 109 / 6
Здравейте, аз също съм се чудила на това - хем са майки, хем се иска пререгистрация до 28,02, за да им се изплащат обещетенията за майчинство. Замислям се също и над това: ЗП - ФЛ с регистрация на 05,09,2013 година, кандидатства по програма млад фермер, но субсисидя не е получена до края на 2013 и сега от 09,04,14 е в болнични 45 дни преди раждане. Питала съм в НОИ - ревизорите, дали да се подава годишна декларация за 2013. Отговора беше - да. Написах в прил3 - Програма млад фермер - "калифорнийски червеи" - без доход, отзад - осигуровките и така подадохме през пощата. Чакам евентуално в НАП при качване да ни потърсят.   Та ако има други подобни казуси нека да ги споделим.
Лек и успешен ден на всички
#2 | 20.05.2014, 12:24
Публикации: 3145 / 253
Упражнявам се в размисли и много страсти тая вечер. Споделям, защото не мога да стигна до някакво никакво решение.
Бременна с термин 19.01.2015 г., без никакъв стаж. Била студентка преди две години за два месеца, оттогава нито един работен ден.
Днес ми се сервира, че трябва да я регистрирам като ЗП, за да получава майчинство.
И почвам да мисля:
до м. декември, когато трябва да излезе в първи болничен, няма да има 12 месеца трудов стаж. Хубаво, ще има там преизчисляване и тинтири-минтири. Мисля в по-далечен план. Ражда на 19 януари и до 25-ти февруари аз трябва да я пререгистрирам като ЗП. Ама тя ще е в болничен. Освен това регистрацията като ЗП означава упражняване на дейност, съответно работа и придобиване на доходи. Е нали е първо в болнични, после в отпуск за отглеждане на малко дете - как едновременно с това ще упражнява дейност и ще има доходи?
Много ви моля, ориентирайте ме в обстановката - тази материя ми е съвсем, съвсем чужда...
Като няма да има необходимия стаж, за какво са тогава тия гимнастики? А и сама си писала, че няма как да стане пререгистрацията й като ЗП по време на болничен. Тогава!?!? Пусни я да се развива ;)
#3 | 20.05.2014, 13:33
Публикации: 109 / 6
Здравейте отново. Абе ние ще ги пуснем да се развиват, но този "акъл" и се дава от по високо място. Отиват, питат и то в компетентната ТД , добри служители ги дават тези "указания" - вратички, ние като се опитаме да дадем обратен отговор - ти не разбираш, мен от НОИ ми казаха, че може, и после втората година щяла да получава майчинство, губели се само болничните, но пак да се представят, та така мили дами и господа. И ние трябва да им даваме обяснение колко ще платят, колко ще получат и после- пак имало сметка да се правят гимнастиките. Но за тях ходенето по опашки, търсене и спазване на срокове - не е работа. Не трбва да се заплаща този труд  - какво толкова сме направили. Но........ успех.
Нека да има по-вече деца, да не се погубим като нация, пък ще правим каквото е възможно. Всичко добро.   
#4 | 20.05.2014, 14:55
Публикации: 296 / 52
Благодаря ви,момичета,за отговорите.
Всъщност моите подозрения само се потвърдиха - толкова е хубаво да мислиш правилно... :wink1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група