При проверка как да се докаже?

17.06.2014, 15:43 7383 9

17.06.2014, 15:43
Публикации: 85 / 2
Здравейте ,на всички
Моля да ми помогнете за този въпрос!
Когато издаваме фактура на дадено юрид.лице за определена стойност и след 1 месец се появи лице и ви каже ,че не е купувало стока от вас,и това не са неговия подпис и име на издадената фактура.Какво правим?Какво правим по нататък?
#1 | 17.06.2014, 16:05
Публикации: 11896 / 2168
Изглежда това става все по-наболял проблем.
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,11383.msg68020.html#msg68020
В тази връзка трябва да имате документи, доказващи приемането/предаването на стоката или други, от които да се вижда недвусмислено, че сделката се е състояла. За съжаление често в подобни случаи арбитър е съдът.
#2 | 17.06.2014, 16:07
Публикации: 314 / 38
Ами тук определено помага търговския регистър. Ако имам ЕИК на фирмата ще проверя дали той съвпада с името и и кой е управителя /почти винаги попълвам неговото име/. След това ще се свържа с фирмата или с лицето, което ме е накарало да издам фактурата за да проверя от него дали има някакъв "проблем". След това ще помоля лицето, което е оспорило фактурата да се представи и като какъв стои пред теб. Ако по безспорен начин докаже, че сте издали фактура с невярно съдържание ще издам кредитно известие по въпросната фактура, а на основание бих написал "Развалена сделка".

Надявам се да се включат и колеги, за да дадат по-обстойно мнение.
#3 | 17.06.2014, 16:19
Публикации: 1884 / 384
Помислете и върху това, защо отпадна задължението за подпис на получател във фактурите? Дали са целяли да ни облекчат или сега вече може да ни приписват измислени или не приходи и да ни начисляват ДДС върху тях, както и данък печалба?  :no: :stop:
#4 | 17.06.2014, 16:30
Публикации: 11896 / 2168
Точно така се получава. Дори и да не са го целяли, са го "нацелили" този ефект ! Ето защо е време да последваме примера на банките и да имаме при нас пълномощните на лицата, които са официални представители на фирмите и ни доставят стоките или получават същите . И не само това - те трябва да имат и правото да ни предоставят фактурите. Дълго е, но е важно - иначи излиза скъпо и солено .  :good:
#5 | 17.06.2014, 19:00
Публикации: 4354 / 714
Наистина, неприятен проблем. Въпреки това примера с банките ми е малко неизпълним засега, тъй като те си знаят клиентите. В случая на svetla1774 предполагам, че става въпрос за случаен непознат клиент... а ако откажа да издам фактура на някого, който не ми представя пълномощно (което пак може да е измислено) ще е незаконно, поне докато не стане законно.
Но проблемът си остава.
#6 | 17.06.2014, 20:09
Публикации: 11896 / 2168
Наистина, неприятен проблем. Въпреки това примера с банките ми е малко неизпълним засега, тъй като те си знаят клиентите. В случая на svetla1774 предполагам, че става въпрос за случаен непознат клиент... а ако откажа да издам фактура на някого, който не ми представя пълномощно (което пак може да е измислено) ще е незаконно, поне докато не стане законно.
Но проблемът си остава.

Бобо, не става дума за познат или непознат клиент, а за човека, който комуникира от името на този клиент. Точно такива непознати " представители " на дадена фирма не се знае нея ли представляват, какъвто е очевидно и случая на питащата.
#7 | 18.06.2014, 08:02
Публикации: 1884 / 384
Здравейте ,на всички
Моля да ми помогнете за този въпрос!
Когато издаваме фактура на дадено юрид.лице за определена стойност и след 1 месец се появи лице и ви каже ,че не е купувало стока от вас,и това не са неговия подпис и име на издадената фактура.Какво правим?Какво правим по нататък?


Та на въпроса - издавате кредитно известие, ако е истина твърдението на клиента.

Чл. 115. (1) При изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата.
(2) Известието се издава задължително не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство по ал. 1.
#8 | 18.06.2014, 08:15
Публикации: 11896 / 2168
" след 1 месец се появи лице и ви каже ,че не е купувало стока от вас "

Ако това е истина въобще е нямало сделка и фактурата си е за анулиране , мисля .
#9 | 18.06.2014, 16:49
Публикации: 85 / 2
Благодаря на всички за отговорите!
Какво сме решили ли, ще изискваме пълномощно за покупка над -500лв при издаване на фактура,независимо дали е в брой или с нареждане.
А тук  в този случай анулирахме фактурата,но повярвайте ми е неприятно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група