Регистрация на фирма по електронен път без адвокат

06.07.2014, 08:50 6469 4

06.07.2014, 08:50
Публикации: 11 / 0
Здравейте,

1. Бих искала да попитам дали е възможно физическо лице да упълномощи управител на ЕООД, като с електронния подпис на втория се регистрира ЕООД на първия. Идеята е да се спестят такси. За съжаление не откривам данни в потвърждение на горното.

Тъй като информационната система автоматично проверява: валидността на форматите и на електронния подпис на заявителя и дали заявлението изхожда от лицето, което е титуляр на този универсален електронен подпис. В случая заявител трябва да е физическото лице, а ел.подпис е на упълномощеното лице, което не е адвокат. Съответно вторият не може да бъде заявител, нали така?

2. Вече е платена такса 55 лв. за подаване по електронен път. Възможно ли е да се доплатят още 55 лв. и да се подаде на хартиен носител с вече направеното нотариално заверено пълномощно?

Моля за помощ и съдействие дали мисля в правилната посока. Благодаря предварително.
#1 | 06.07.2014, 15:37
Публикации: 4393 / 734
Не знам отговора, но как съответният орган ще разбере, че подаващият с електронен подпис управител на ЕООД е упълномощен за това?
#2 | 07.07.2014, 07:28
Публикации: 11 / 0
 Има нотариално заверено пълномощно в качеството му на управител да подаде заявление за регистрация на фирмата на хартиен носител или чрез електронния си подпис, който е на ЕООД-то. Пълномощното може да се прикачи, но не съм убедена, че ще следва вписване. Сякаш е по добре да се доплати, но има ли такава практика - с две платежни. Моля за съвет.
#3 | 07.07.2014, 09:08
Публикации: 31 / 2
Здравейте и от мен. Неможе с ел.подпис на ЕООД, да регистрираш нова фирма, и пълномощното няма да свърши работа. Единствения вариант е ел. подписа да е физ. лице, което иска да регистрира фирма. Моя съвет е именно лицета да си извади нов ел. подпис, който струва 50 лв., така ще можете  да минете  с таксата която вече е заплатена и няма да има нужда да доплащате нищо,  а подписа може да ви послужи и за други цели.
Поздрави.
#4 | 14.07.2014, 03:42
Публикации: 11 / 0
Благодаря, anelia.g!
Лицето предпочита да не си изважда елекронен подпис, защото не му се разкарва, а и не работи с интернет. Цената му е почти на стойността на доплащането и сякаш ще останем на варианта да платим още 55 лв. и управителят да подаде документите на хартиен носител. Лек ден на всички и благодаря на отзовалите се!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група