Помощ при майчинство

07.07.2014, 20:50 6602 7

07.07.2014, 20:50
Публикации: 4 / 0
Здравейте, приятелката ми е бременна от 1 месец. Разбрахме че може да взима болнични докато дойде 45-дневния срок.
Осигурена е на 400лв. Получава заплатата си на ръка. Какво ще получава от НОИ?
Въпросът ми е какви документи къде трябва да подаваме и как може да се развие отглеждането *отпуски, болнични*
Очакваме го Февруари.
Ако може някой като за дете да го обясни стъпка по стъпка. Много ви благодаря.
#1 | 07.07.2014, 22:36
Публикации: 6682 / 661
До февруари са доста стъпки:)
#2 | 07.07.2014, 22:46
Публикации: 4 / 0
Знам, но поне някои основни неща. Четох много из форума но се обърках. Сега ако иска да изкара болничен до преди 45 ден какво става. Задължителна ли е сметка в банката, която да се предостави пред НОИ и тя ли трябва да ходи до НОИ, или работодателя. И как точно става общо взето. Колко дълъг болничен трябва да си вземе и за какво трябва да е. Трябва ли реално да се лежи в болница и ако да, защо? Какви доходи ще има при тази заплата ? защото както аз разбрах, може да си пуска болнични, като стигне 45 дни преди термина пак излиза болничен, които е непрекъснат. И после може да излезе 2 години след раждането отпуск или пак болничен ? за да го гледа. И не разбрах разликата между обезщетение и болничен и отпуска. Защото познавам работодателя й и той няма да иска да плаща две години отпуск.

И отделно като бъдещ баща аз какви опции имам (допълнителни отпуски ? Бащинство има ли ? Понеже моят доход е доста висок и мога да обмисля и този вариант. ) Но мисля че е по-правилно майката да си го отгледа. Затова повече ме интересува за нея.
#3 | 07.07.2014, 23:01
Публикации: 6682 / 661
Относно болничните преди този за 45 календарни дни преди раждане - докторите трябва да си знаят наредбата и да си я следят. Тя няма как да си пуска болнични. Те се издават от доктори при определен ред. Трябва да има открита банкова сметка, защото по нея ще и превеждат обезщетенията. В НОИ документите се подават от работодателя. Ваше задължение е да ги подавате във фирмата в която бъдещата майка работи. Не се товарете от сега с майчинство и бащинство. Има много време до тогава и всичко е божа работа.
#4 | 07.07.2014, 23:07
Публикации: 4 / 0
Тоест когато тя си пуска болничен лекарите решават за какво и от тях зависи. Тоест тя не може да си пуска сега, понеже й се гади и й е лошо постоянно. И искаше да излезе болничен за няколко дни.
#5 | 07.07.2014, 23:10
Публикации: 6682 / 661
Как тя да си пуска болнични? Не мога да Ви разбера? Нима у Вас имате празни бланки болнични? Отива при личния лекар и той преценява какво е състоянието и и налага ли се ползване на болничен.
#6 | 07.07.2014, 23:14
Публикации: 4 / 0
Добре, просто не знаех, дали лекарите могат да й пуснат болничен просто така за да не работи, понеже е бременна и й се гади постоянно. Прощавайте :) Знам че не може ТЯ да си пусне болничен. Просто се чудих дали няма такава "традиция" да излизат болничен докато им е лошо в началото на майчинството.
#7 | 08.07.2014, 10:03
Публикации: 11974 / 2191
Добре, просто не знаех, дали лекарите могат да й пуснат болничен просто така за да не работи, понеже е бременна и й се гади постоянно. Прощавайте :) Знам че не може ТЯ да си пусне болничен. Просто се чудих дали няма такава "традиция" да излизат болничен докато им е лошо в началото на майчинството.

По преценка на лекаря, съобразена с общото състояние на бъдещата майка често се издават болнични - непрекъснати до първия болничен от 45 дни за бременност и раждане. Нормално е да говорите с лекаря и много вероятно е това да се случи .  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група