Редно ли е?

09.07.2014, 02:42 7396 8

09.07.2014, 02:42
Публикации: 206 / 1
Редно ли е според вас при сключен трудов договор за 8 часов работен ден и 40 часова работна седмица,работодателя да изготвя график ,в който да фигурират 12 часови смени и така за тримесечен период служителя да има 42 часа извънреден труд,като работодателя не е издал заповед за извънреден труд,нито го е платил в срок,нито го е компенсирал с почивка.Също така ме интересува ако служител е положил 40 часа извънреден труд,това са 5 работни дни,тези 5 работни дни приспадат ли му се от изпитателния срок с 5 дни?И при издаване на покана за даване на обяснения за дисциплинарно наказание,кой подписва поканата управителя на фирма Х или управителя на магазина ,в който се твърди ,че е извършено нарушението?
Благодаря!
#1 | 09.07.2014, 08:19
Публикации: 1202 / 120
В трудовият Ви договор е посочено, че сте на 8 часов работен ден т.е. на нормалната продължителност, а не та 4-часов или друг договор. Това не означава, че сте се договорили за едно сменен режим на работа. Според вътрешните правила работното Ви място е на СИРВ (сумарно изчисляване на работното време) и трябва да видите (пак според тях) с какъв период на зануляване е графикът за вашият магазин. Според правилата на СИРВ работодателя одобрява графикът за работа за целият период на зануляване. Допуска се в отделните месеци да има повече или по-малко часове от месечният норматив. Не се допуска нарушаване на правилата за между сменни и между седмични почивки. Също така се следи да не се превиши седмичната норма за нощен труд. Извънреден е трудът само, ако общо в края на периода за зануляване е превишен общият сбор на месечните нормативи за работно време (раб.дни*8ч) като изчислението се прави след като нощните часове са преизчислени и приравнени на дневни с коефициент 1,14. Едва тогава се заплаща този труд и не може да бъде вече компенсиран по друг начин. Що касае поканата за обяснение по процедура за налагане на дисциплинарно наказание - това е между Вас и работодателя. Работодателя може да определи лице или комисия за проучване на нарушението, но в крайна сметка само той може да подпише заповедта за наказанието.
#2 | 09.07.2014, 11:39
Публикации: 206 / 1
Не ми стана ясно поканата за писмени обяснения кой я подписва управителя на магазина или управителя на ФИРМАТА,също така тези 5 работни дни извънреден труд приспадат ли ми се от изпитателния срок?
Благодаря!

В трудовият Ви договор е посочено, че сте на 8 часов работен ден т.е. на нормалната продължителност, а не та 4-часов или друг договор. Това не означава, че сте се договорили за едно сменен режим на работа. Според вътрешните правила работното Ви място е на СИРВ (сумарно изчисляване на работното време) и трябва да видите (пак според тях) с какъв период на зануляване е графикът за вашият магазин. Според правилата на СИРВ работодателя одобрява графикът за работа за целият период на зануляване. Допуска се в отделните месеци да има повече или по-малко часове от месечният норматив. Не се допуска нарушаване на правилата за между сменни и между седмични почивки. Също така се следи да не се превиши седмичната норма за нощен труд. Извънреден е трудът само, ако общо в края на периода за зануляване е превишен общият сбор на месечните нормативи за работно време (раб.дни*8ч) като изчислението се прави след като нощните часове са преизчислени и приравнени на дневни с коефициент 1,14. Едва тогава се заплаща този труд и не може да бъде вече компенсиран по друг начин. Що касае поканата за обяснение по процедура за налагане на дисциплинарно наказание - това е между Вас и работодателя. Работодателя може да определи лице или комисия за проучване на нарушението, но в крайна сметка само той може да подпише заповедта за наказанието.
#3 | 09.07.2014, 11:42
Публикации: 5497 / 371
също така тези 5 работни дни извънреден труд приспадат ли ми се от изпитателния срок
Не

управителя на ФИРМАТА подписва или упълномощено от него лице
#4 | 09.07.2014, 11:48
Публикации: 1202 / 120
Данните в питането Ви не дават категорична информация, че имате извънреден труд, а само, че имате такова лично тълкувание за събитията!
#5 | 09.07.2014, 11:51
Публикации: 5497 / 371
premier7008, така е, но и извънредния труд няма нищо общо с изпитателния срок /каквото е питането, независимо дали има или няма изв.труд/
#6 | 09.07.2014, 12:05
Публикации: 1202 / 120
да - аз това изобщо не го и коментирам... то си е казано "изпитателен СРОК" - т.е. от дата до дата този в чиято полза е може да се възползва... какво има да се правят тълкувания... (известен съм мисля, че там където има тълкувателен елемент съм склонен и аз да споря, но тук случаят не е такъв).
#7 | 09.07.2014, 12:15
Публикации: 2976 / 397
:)) Премиер ми напомня на един мой безкрайно ценен приятел, който е със същите тълкувателни пориви :) Много сте мили и двамата.

Поканата може да се разпише и от упълномощено от управителя лице, което да проведе събирането на информация и доказателства.
(вече са го казали, ама ми се искаше да не съм съвсем оффтопик)
#8 | 09.07.2014, 13:23
Публикации: 5497 / 371
да - аз това изобщо не го и коментирам... то си е казано "изпитателен СРОК" - т.е. от дата до дата този в чиято полза е може да се възползва... какво има да се правят тълкувания... (известен съм мисля, че там където има тълкувателен елемент съм склонен и аз да споря, но тук случаят не е такъв).

Тук не е точно така :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група