Осигуровки - начислени, но прихванати от стари задължения

11.07.2014, 08:24 20831 25

#20 | 11.07.2014, 08:24
Публикации: 6403 / 1130
Много засукано е станала всичко от вчера, когато съм написала глупост. :blush:
Ако имате надвнесени суми по задължения към НАП, то би следвало да имате дебитни салда по съответните 461, 463.

Сега, като начислявате задължение, имате кредитно салдо.

При служебно прихващане от НАП, за ДДС например, съставяте статия 453/461,463
#21 | 11.07.2014, 09:04
Публикации: 298 / 14
ditzve ви представи един вариант от къде може да са надвнесените суми, но я си представете и друг- неправилно разнесени на вас платени суми по грешка, вместо на друга фирма...варианти. На мен ми се случи при правилно попълнени платежни да разнесат сумите не на СОЛ-а, а на фирмата чрез която се осигурява лицето.
За да постъпите предпазливо, след като ги закриете със сметка на собственика, не бързайте да му ги давате, възможно е след време да се изяснят нещата.
При изчистване на разчетните сметки ще имате по добра възможност за анализиране на салдата за в бъдеще, разбирам ви защо го искате.

 Но поддържам мнението, че е необходим анализ, а как ще го постигнете е ваше решение, възможно е след време да отделите време за това, възможно е да бъдете по настойчиви към НАП да ви дадат някакви извлечения от сметката, възможно е при проверка от НАП да се анализират надвнесените суми и  да се разровят и те, възможно е след време някой да им докаже, че тези пари са на неговата фирма...., възможно е да изтече давностния срок  :smile1:
Ще помисля по този вариант, тъй като сметката на собственика се полезва активно от собтвеника - тегли и внася пари, така и за осигуровките му.
Тоест на месец минава моне 4тири цифрена сума през нея, и трябва да се изчиства, понеже ако има по голямо останало салдо, от НАП може да решат че собственика е взел заем да кажем.
Както и да е, ще го обмисля варианта.
#22 | 11.07.2014, 09:06
Публикации: 298 / 14
Много засукано е станала всичко от вчера, когато съм написала глупост. :blush:
Ако имате надвнесени суми по задължения към НАП, то би следвало да имате дебитни салда по съответните 461, 463.

Сега, като начислявате задължение, имате кредитно салдо.

При служебно прихващане от НАП, за ДДС например, съставяте статия 453/461,463
Да, обаче с новата им система, ти надвнасящ ДДС примерно, те после си покриват друг данък....
Тоз номер са ми го правили...
Тя впрочем е една, едното плащане пише примерно - прихванато от xx.2013....другото от хх.2012... иди разбери тогава какво е било надвнесено...те реално ползват сметките си като събирателна касичка - имаш примерно 5000 лева надвнесени и от тях покриват всичко де що могат....сега ги поразделиха, но преди това разнесоха сумите пропорционално по новите сметки...а на тази за ДДС-то има и още неща за внасяне....и се покрива каквото се хване първо...
Аз не разбирам толкова, но за мен в този случай логично звучи да има някаква сметка като "Наднесени/каса НАП" и от там да се изписва прихващането. Едва ли някой някога ще е в състояние точно да установи кога, какво и защо са прихванали... на тях според мен системата им го прави автоматично и те не се зорят да ги разбират нещата...
#23 | 11.07.2014, 09:36
Публикации: 6682 / 662
Ако са 50 лева надвнесен - здраве му кажи, но при надвнесени 5000 лева да се правят свободни съчинения ...
#24 | 11.07.2014, 09:45
Публикации: 298 / 14
Ако са 50 лева надвнесен - здраве му кажи, но при надвнесени 5000 лева да се правят свободни съчинения ...
За мен на едната фирма бяха около 200, в НАП казаха 500.
В другата предполагам между 200 и 600.
Аз не разбирам всъщност къде е проблемът, освен да се заведат счетоводно някъде.
Ясно е че са надвнесени и НАП-а са на кяр, не е задължение непокрито, че да стане проблем. Въпросът е как да се заведат...
С това съдействие от страна на НАП за проследяване и дума не може да стане....да не влизаме в подробности...но те и други неща трудно могат да проследят дори да имат интерес да го направят....Не говорим за измами, говорим за чисто несъвършенство на система им и 0-лево желание от страна на служителите им да се занимават...
#25 | 11.07.2014, 12:54
Публикации: 1705 / 207
С това съдействие от страна на НАП за проследяване и дума не може да стане....да не влизаме в подробности...но те и други неща трудно могат да проследят дори да имат интерес да го направят....Не говорим за измами, говорим за чисто несъвършенство на система им и 0-лево желание от страна на служителите им да се занимават...
Напълно подкрепям споделеното! :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група