Граждански договор

03.07.2014, 20:29 3617 4

03.07.2014, 20:29
Публикации: 6 / 0
Здравейте, имам лице наето по ГД , което в същото време е и пенсионер и общата сума не надхвърля тавана. Сумата по ГД преди приспадане на НПР е 300 лв. Удържам му ЗО и ДОД и начислявам ЗО за наша сметка, подавам  Д1 и Д6 и плащам декларираното задължение. До тук ли се простират отговорностите към лицето?
#1 | 03.07.2014, 22:07
Публикации: 962 / 103
Ако този пенсионер не работи някъде другъде на трудов договор и сумата по гражданския договор при вас е под минималната работна заплата като се приспаднат НПР, не трябва и здравни вноски да удържате, само данък. Съответно щом няма осигуровки няма да подавате декларация 1 и декларация 6. За данъка ще подадете декларация по чл.55 за съответното тримесечие. На лицето издавате служебна бележка и сметка за изплатени суми, за да може да си подаде догодина данъчна декларация. А пък вие догодина ще подадете за изплатените суми справка по чл.73.
#2 | 04.07.2014, 14:53
Публикации: 6 / 0
Иска ми се да е на лице този изчистен вариант, но в случая си работи по ТД и си взима и пенсия лицето. Питането ми в Д6 като му включа ДОД с код 8 ли следва да е?
#3 | 04.07.2014, 15:16
Публикации: 962 / 103
Иска ми се да е на лице този изчистен вариант, но в случая си работи по ТД и си взима и пенсия лицето. Питането ми в Д6 като му включа ДОД с код 8 ли следва да е?

В декларация 6 не се включва данъка по гражданските договори, а само осигуровките. За данъка се подава декларация по чл.55 - на тримесечие. Примерно ако изплатите през юли хонорар по граждански договор (независимо кой месец е работило лицето, важен е месецът на плащане), трябва да подадете декларация по чл.55 от 1 до 31 октомври, като включите данъка за граждански договори, които сте изплатили освен през юли и през август и септември (ако има такива). В срок до 30 септември трябва да внесете и данъка.

Ако изплащате хонорар през последното тримесечие на годината (октомври-декември) не трябва да удържате данък.
#4 | 07.07.2014, 14:14
Публикации: 6 / 0
Много благодаря за детайлния отговор!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група