Обезщетение по чл.222

03.08.2011, 10:49 8623 5

03.08.2011, 10:49
Публикации: 9 / 0
Здравейте, имам служителка съкратена по чл.328 ал.1 т.3 от КТ НА 27.06.2011г. На нея и се полага обезщетение по чл.222 ал.1 от КТ. ОТ 27.06 -22.07.2011г. подала е декларация че не работи и е представила трудовата книжка. База за обезщетението е чл.228 от КТ- бтв за месеца предхождащ месеца, в който е възникнало основанието  за съответното обезщетение или последното получено от работника...,.Според мен трябва да и се изплати сумата на  БТВ - за м.Май.Но нещо се съмнявам в сумата понеже в месец Май служителката е била 10 дни в болнични , 5 в платен отпуск и 5 работни. Сумата е доста по малка от осигурителната и заплата ? Бихте ли дали вашето мнение по въпроса ,? ::) ::) ::) ::)
#1 | 03.08.2011, 12:30
Laleva65
Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за времето, през което той е останал без работа./цитирам част от чл.222/ Мисля,че не трябва да гледате предходния месец!



Обезщетение по чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда (за оставане без работа)
Обезщетението по чл. 222, ал. 1 КТ се изплаща в резултат на прекратяване на трудов договор от страна на работодателя на посочените в разпоредбата правни основания на работник или служител, който е останал без работа или е постъпил на работа след уволнението с по-ниско трудово възнаграждение. Задължението за работодателя да изплати обезщетение на това основание възниква, когато той е прекратил трудовия договор на работника или служителя поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни. Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за времето, през което той е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.
#2 | 04.08.2011, 08:56
Публикации: 9 / 0
Да съгластна съм с вас, Нооо размера на обезщетението е БТВ.
И цитирам Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията чл.228 ал.1 от КТ - БТВ за определяне на обезщетенията по този раздел /това е Раздел ІІІ от КТ -Други видове обезщетения/ е полученот от работника и служителя БТВ за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.
И според мен база за изчисляване на обезщетението понеже е месец е БТВ за м.май. Или нещо аз се заблуждавам!
#3 | 05.08.2011, 18:06
Публикации: 3145 / 253
Базата е м. Май. Прочетете чл.228 от КТ и чл.18 и чл.19 от НСОРЗ.
#4 | 07.08.2011, 19:33
Публикации: 9 / 0
"tania_gan" чл.228 от КТ съм го цитирала, :(:exclaim:
но ти благодаря за чл.18 и чл.19 от НСОРЗ
#5 | 09.08.2011, 12:36
Публикации: 14 / 1
Според НСОРЗ :

Чл. 19. (1) Когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец.

 :thumbup:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група