Продажба на цех

08.08.2014, 17:34 6129 8

08.08.2014, 17:34
Публикации: 13 / 1
Колеги, моля за Вашата помощ!
Купуваме имот 2008г. цех. Данъчната му оценка е 10 000 лв. Сделката се извършва на Данъчна оценка, но имота се купува с кредит, обезпечен със самия него, но на цена 60 000 евро.
Извикан е лицензиран оценител, който указва стойността.
Имота е заведен със стойност 120 000лв., включен е в амортизационния план на д-вото.
Банката отпуска кредита, сега шефа иска да закрие фирмата и да продаде всичко.
Изплаща кредита, пада обезпечението към банката.

Намира клиент да купи имота на стойност 22 000 лв.

2.Данъчната оценка на имота е 5000 лв.

1.Дължа ли корпоративен д-к за разликата от 120 000 - начислената амортизация и продажната стойност на актива?

Предварително благодаря на всички отзовали се!

#1 | 10.08.2014, 01:07
Публикации: 651 / 25
Ако сградата е купена без право на ДК-не,не дължите ДДС.
Ако сградата е купена с право на ДК,за да нямате корекция на ДК,просто я изберете облагаема по чл. 45,ал. 7 от ЗДДС.Начислените амортизации нямат нищо общо с приспадането и начисляването на ДДС.
#2 | 10.08.2014, 01:09
Публикации: 651 / 25
Но за цената,на която ще продавате,най-добре нова пазарна оценка.Можете да я продадете и на загуба.
#3 | 11.08.2014, 18:57
Публикации: 10456 / 1813
Скрит текст :

Какъв е аргументът Ви да заведете сградата за 120 000 лв при положение, че същата е закупена за 10 000 ?

Какво общо има размера на кредита за закупуване на сградата с платените пари за нея ? Явно те се различават и вероятно целта е била да се изтегли голям кредит, а да се купи на ниска стойност, за да не се плащат високи данъци по ЗМДТ.

И защо мислите, че ако прехвърлите сградата от ДМА в стоки тя престава да бъде сграда ?
#4 | 11.08.2014, 20:07
Публикации: 10456 / 1813
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,11915.0.html

И защо мислите, че ако прехвърлите сградата от ДМА в стоки тя престава да бъде сграда ?

В по-горния пост въпросът ми беше за тази тема, която копвам сега.
#5 | 11.08.2014, 23:55
Публикации: 651 / 25
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,11915.0.html

И защо мислите, че ако прехвърлите сградата от ДМА в стоки тя престава да бъде сграда ?

В по-горния пост въпросът ми беше за тази тема, която копвам сега.

Ако по смисъла на ЗКПО сградата се трансформира от ДМА в актив,предназначен за търгуване,то тогава това вече е стока и корекцията се извършва по чл. 79,ал. 6,т. 2 от ЗДДС.Справка-чл. 80,ал. 1,тл 3 от ЗДДС-при повече от 5 години от пражненото право на ДК,вече няма нужда от корекция.
#6 | 12.08.2014, 11:54
Публикации: 10456 / 1813
raynavh ,

Обърнете внимание, че чл.79 ЗДДС въобще не разглежда случаите на продажба на ДМА или стока и оттам и неприложимостта на направеното от Вас заключение.
#7 | 14.08.2014, 10:27
Публикации: 13 / 1
Благодаря за становищата!
Заблудих се с преобразуването на фин. резултат .
Хубав ден колеги!
#8 | 14.08.2014, 12:33
Публикации: 10456 / 1813
Благодаря за становищата!
Заблудих се с преобразуването на фин. резултат .
Хубав ден колеги!

Все пак ми стана интересно защо сте завели сградата за 120 000 ...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група