Втори трудов договор

10.09.2014, 09:08 4817 3

10.09.2014, 09:08
Lora Petrova
Здравейте,

следва да сключим ТД с човек, който вече има основен ТД за 8 часов работен ден. При нас би следвало да работи събота и неделя по 8 часа. Съгласно чл.113 от КТ работника може да работи не повече от 48 седмично, освен ако няма изрично негово съгласие. Той няма против и ще подпише декларация, но така си решавам само част от проблема, защото има ограничение това да не продължава повече от 4 месеца. Но за тези 4 месеца имам следните въпроси:
1. Така няма да има междуседмична почивка, тъй като при основният работодател работи от понеделник до петък.
2. Дори и да прескочим т.1 то как да се отрази това  в трудовият му договор? В смисъл ТД ще е сключен на основание чл.111 от КТ, но дали да го сложа на сумирано работно време за определен брой часове в месеца ?

 
#1 | 10.09.2014, 10:07
Публикации: 4368 / 719
(3) Работникът или служителят по чл. 110 и 111 дава писменото си съгласие за работа повече от 48 часа седмично на работодателя, при когото работи. В случай че работникът или служителят не даде съгласие, той не може да бъде задължен да работи повече от 48 часа седмично, като отказът му не може да доведе до настъпване на неблагоприятни последици за него.
(4) Писменото съгласие на работника или служителя по чл. 111 за работа повече от 48 часа седмично се дава на работодателя - страна по трудовия договор за допълнителен труд.
(5) В случаите по ал. 3 и 4 продължителността на работното време се изчислява за период не по-дълъг от 4 месеца.

Ако го разбирам правилно, това не е срок (ограничение) за работата над 48 часа, а период на изчисляване... каквото и да значи това в този случай. Нещо като 6-те месеца при СИРВ ли?

Междуседмичната почивка ще е проблем. Със СИРВ може да я докарате до минимума 36 часа. А всъщност, работното време трябва да е заложено още във (втория) ТД:
Чл. 115. С трудовите договори по този раздел освен условията по чл. 66, ал. 1 се уговарят продължителността и разпределението на работното време, а може да се уговаря и периодичността на изплащането на трудовото възнаграждение.

Но изчакай знаещите да кажат :)
#2 | 10.09.2014, 13:43
Публикации: 5497 / 371
При сключване на договор за допълнителен труд е необходимо да се прецени дали това е възможно във връзка с условията на работа по основния трудов договор - чл. 112 КТ, както и да се спазят ограниченията за работното време по него, произтичащи от разпоредбите на чл. 113 КТ за сумарната продължителност на работното време по двата договора и на непрекъснатата междудневна (чл. 152 КТ) и седмична (чл. 153 КТ) почивка.

Т.е. при работно време в събота и неделя, ще сте в нарушение по отношение на чл.153 КТ
#3 | 10.09.2014, 20:12
Lora Petrova
Да и аз не успях да натъкмя междуседмичната почивка. Звъннах в ИТ и оттам ми казаха да го пусна по чл.114 и в този случай при нас ще има почивка от понеделник до петък.
Някак не успя да ме убеди девойката.
По чл.152 ще се включим в 12 часовата почивка,
а като чета чл.153 ал.1 е за петдневна работна седмица, а две за сумирано работно време. Дали пък не е права дамата от ИТ или понеже на мен ми се иска да е права и си натъкмявам писаното в КТ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група