Изкупуване на орехи от физически лица - документ и данък по ЗДДФЛ ?

17.10.2014, 17:57 9157 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.10.2014, 17:57
Публикации: 426 / 4
Здравейте , нуждая се от Вашата помощ :( . Фирма реши да се занимава с изкупуване на орехи и след това с тяхната препродажба . Орехите се изкупуват от хора по селата , който не се земеделски производители. Интересуваме с какъв документ следва да си заприходя стоката и отчета парите, които плащаме . Четох в интернет , че издавам покупко-изплащателна сметка. До колкото разбирам ще има и 10% данък по ЗДДФЛ , но за осигуровки не знам ;(

Намерих този материал
Скрит текст :
  от който правя следните изводи :

1. Покупни-изплащателна сметка с всички реквизити по ЗСч.
2.Сметка за изплатени суми и Служебна бележка
2. Данък 10% - да речем предават ни орехи за 400 лв. , приспадам 40% НПР и след това х10% и този данък нашата фирма го плаща в бюджета?

Правилно ли съм разбрала нещата? Помагайте моля Ви :)
#1 | 17.10.2014, 20:46
Публикации: 426 / 4
Ако някой има достъп до Експертис ще съм много благодарна ако ми предоставите тази публикация http://ekspertis.bg/document/view/qanda/144634/240663
#2 | 17.10.2014, 21:31
Публикации: 9355 / 1591
Надявам се това разяснение на НАП да ти помогне:
#3 | 17.10.2014, 23:47
Публикации: 484 / 45
Надявам се това разяснение на НАП да ти помогне:

Браво! Още една много полезна информация от теб!
Благодаря ти!
#5 | 18.10.2014, 13:32
Публикации: 426 / 4
Много благодаря за статията !!! Търся го това становище на НАП но нищо не излиза ...
#6 | 18.10.2014, 13:36
Публикации: 426 / 4
Намерих гоо , страшно благодаря за помощта Ви хора , страшни сте ! Ще систематизирам нещата и ще пиша пак :)
#7 | 22.10.2014, 10:33
Публикации: 426 / 4
Здравейте , изчетох становището и отговора от Експертис . Нещата са следните :

Трябва да разполагаме с :

1. Покупно-изплащателен документ за предадената продукция

2. Удържаме 10% данък по ЗДДФЛ и подаваме Декларация по чл.55 ЗДДФЛ / без последно тримесечие/

3.Издаваме Сметка за изплатени суми и Служебна бележка на лицето.

4. Лицата се посочват в Справката по чл.73 ЗДДФЛ.

5.Лицата нерегистрирани като ЗП , предаващи селскостопанска продукция не попадат в обхвата на КСО и не удържаме осигуровки.

Искам да Ви попитам понеже сме рег . по ЗДДС , тези покупни-изплащателни бележни нали не се включват в дневниците по ЗДДС ?
#8 | 22.10.2014, 12:52
Публикации: 9355 / 1591
ЗДДС
..........
Чл. 112. (1) Данъчен документ по смисъла на този закон е:
1. фактурата;
2. известието към фактура;
3. протоколът.
...............
Чл. 124. (1) Регистрираните лица по този закон водят задължително следните регистри:
1. дневник за покупките;
2. дневник за продажбите.
(4) (Доп.- ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм.- ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.

Не, не сте задължени да включвате тези документи за покупката в дневниците по ЗДДС.
#9 | 21.03.2019, 09:16
Публикации: 1 / 0
Много благодаря за статията !!! Търся го това становище на НАП но нищо не излиза ...
Здравей, може ли да кажеш къде намери становището?
#10 | 22.03.2019, 07:06
Публикации: 6310 / 1021
В страницата на НАП
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове