Платен отпуск за инвалид със 75%

08.11.2014, 20:13 3604 2

08.11.2014, 20:13
Публикации: 44 / 0
Здравейте,
Работя от 2 години в частна компания. При постъпването си имах изрична уговорка с работодателя да ми позволи да извършвам странична дейност на граждански договор, тъй като съм Водещ одитор към Сертификационна организация, като дните, които ще използвам ще бъдат под формата на неплатен отпуск. При постъпването си предоставих и всички документи, с които удостоверявам, че съм с инвалидност 75%. При планиране на платения отпуск, първата година вписах, че ми се полагат 26 дни платен отпуск, съгласно чл.319 КТ. Беше ми отговорено, че не ми се позволяват допълнително 6 дни, тъй като натоварвам програмата на звеното, в което работя. Въпросът ми е - може ли тези дни, при евентуално решение на работодателят да ги даде,  да се ползват в следващите години с натрупване или се ползват само в съответната година. Предварително Ви благодаря! Поздрави,
#1 | 08.11.2014, 23:28
Публикации: 4400 / 737
Може, евентуално, на общия принцип на отлагане на отпуска.

А това "не ми се позволяват допълнително 6 дни" - никой не го пита работодателя, това е законово право, аналогично на 20-те дни нормален отпуск. Тези 6 дни не са допълнителни към 20-те, а просто отпускът на работниците с тези проценти ТЕЛК е не 20, а 26 дни (в ТД може да се договорят и повече).

Ако не можете да ги ползвате целите 26 дни при напускане ще имате неползван отпуск, който следва да се изплати като обезщетение.

#2 | 09.11.2014, 09:30
Публикации: 44 / 0
Може, евентуално, на общия принцип на отлагане на отпуска.

А това "не ми се позволяват допълнително 6 дни" - никой не го пита работодателя, това е законово право, аналогично на 20-те дни нормален отпуск. Тези 6 дни не са допълнителни към 20-те, а просто отпускът на работниците с тези проценти ТЕЛК е не 20, а 26 дни (в ТД може да се договорят и повече).

Ако не можете да ги ползвате целите 26 дни при напускане ще имате неползван отпуск, който следва да се изплати като обезщетение.
Благодаря за отговора! "Законовото право" не винаги е "право"!

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група