Неизплатен болничен лист

12.11.2014, 09:44 8739 8

12.11.2014, 09:44
Публикации: 2 / 0
Здравейте, ще се опитам да опиша максимално случая и се надявам, че ще има кой да ми отговори по темата

Бременна съм с 3то дете, работя по безсрочен ТД, в 7 г.с прокървих, по стечение на обстоятелсвата се случи петък вечер. Гинеколога, при който се следя не беше на работа и не можеше да ми издаде болничен преди следващия четвъртък, за това за първите три дни от новата работна седмица взех болничен от ЛЛ за гледане на дете до 18 годишна възраст /29-31'07/. След тях бях изпратена от следящия гинеколог на ЛКК за определяне на временна нетрудоспособност с диагноза заплашващ аборт /бях на терапия с лекарства за задържане/- първият ми болничен лист с тази диагноза е от 1'08 и е за 30 дни. Работата ми е чисто физическа- мърчандайзер, свързана е с много пътуване, както и подредба на стока- чисто физически тежка и динамична, което не предполага да мога да изпълнявам задълженията си. Направих справка и се оказа, че ако съм в непрекъснати болнични до края на бременността няма да успея да се вместя в полагащите ми се 180, поради което бях посъветвана да си използвам ПГО, за да компенсирам дните. Консултирах се и със счетоводителя на фирмата, според който нямало значение дали ще си прекъсна болничните с отпуск към настоящия момент, или ще ползвам отпуска след изтичането на тези 180 дни. След този разговор заявих за ползване остатъка от ПГО от 01'09 до 16'09 към фирмата, а след него отново с комисия ми беше издаден следващ болничен лист за 30 дни от 17'09. Въпростният болничен е заведен в системата на НОИ на 13'10 и от 21'10 статуса му е "в момента се обработва". След изтичане на 15те работни дни срок, в който би следвало да получа обезщетението, тъй като превод нямаше, а и статуса на болничния не се променяше /имам ПИК и следя актуалното му състояние/ реших да проверя какво се случва. Оказа се, че по телефон актуална информация не мога да получа. Проблем е и, че живея и изпълнявам служебните си задължения в град различен от този, в който е работодателя. Отидох на място в ТП на НОИ в града, в който живея- от там единствено ме насочиха, че има явно допусната лекарска грешка и болничния се проверява. На въпроса ми в какъв срок трябва да се случи всичко никой не ми отговори. След като седмица след това нямаше разрешение по случая писах в електронната платформа на НОИ от където ми върнаха отговор
9022-148-7.11.2014#2
Уведомени сте със следното писмо за предаването на болничния Ви лист за проверка от експертите по временна нетрудоспособност

Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я


------------- -------------

НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ТЕРИТОРИАЛНО ПОДЕЛЕНИЕ - СОФИЯ ОБЛАСТ

п. код 1072, бул. "Ал. Стамболийски" №48, , тел.: 029262566, факс: 029262540, email: sofiaregion@nssi.bg

Изх. №: В-22-999-05-00034143/21-10-2014 г.

както е видно, датата на запитването е 7'11, а изходящият номер на писмото е от 21'10
на 10'11 сутринта проведох неколкократни телефонни разговори, в които исках да уточня какви са ми задълженията в подобен случай, ако е възможно разбира се, за да мога по-бързо да си получа сумата, която в случая за мен е основен източник на доход. Според това писмо има разминаване между определеното от лекаря, че болничния е продължение, не съвпада с определението на програмния продукт на НОИ и за това болничния ми е изпратен към лекарска комисия на НОИ, която да се произнесе.
На твърдението ми, че писмо не съм получила нито аз, нито работодател,  бях репликирана, че не е възможно и такова уведомително писмо е изпратено.  На последният служител, с който разговарях зададох конкретен въпрос: В какъв срок следва 'лекарите на НОИ" трябва да се произнесат по случая', на който получих отговор - Не зная да има такъв
След това попитах- искате да ми кажете, че живот и здраве когато нероденото ми дете влезе в университет може и някой да се произнесе, при което с обиден тон отсреща- Ама госпожо, вие подигравате ли ни се?

На 11'11 следобед за моя голяма изненада получих уведомителното писмо от НОИ, пощенското клеймо на подаване беше от 10'11??!?!?!?!?!

Понеже товва не ми е първи случай, в който НОИ ме държи без обезщетение /с предишната си бременност получих превод за 45 дневен болничен, издаден на 10 декември през следващата година в края на април, без отново да бъда уведомена за някакви нередности по БЛ/ съм решила този път да търся до край правата и да държа отговорни НОИ за случващото се, поради което питанките ми са:

1. Грешно ли е определението на лекаря за болничен като продължение, след като е имало прекъсване на предходния с платен годишен отпуск?
2. Има ли срок за връчване на уведомителни писма на страните по тези отношения /в случая мен и моя работодател/ и в случая в който УП е връчено 16 дни след като е издадено мога ли да търся някаква отговорност?
3. Има ли някакви срокове, в които би трябвало да се вземе решение по казуса?

Прочетох наредбата- в нея има срокове, ако има върнати документи, при които ако не бъдат спазени ще бъдем глобени за това. В случая не вярвам да не може да има някакви срокове, в които НОИ да не бъде задължено да се произнесе по случая, защото се оказва, че една от страната няма задължения по моето тълкуване. Благодаря предварително на тези, които ме изчетоха и ангажират с отговор по случая.
#1 | 12.11.2014, 09:49
Публикации: 5497 / 371
По точка 1 - Да, грешно е издаден болничният. Трябва да е първичен
#2 | 12.11.2014, 09:54
Публикации: 6668 / 658
По точка 1 - Да, грешно е издаден болничният. Трябва да е първичен

И след това аз стигам до извода, че сигурно и д.1 е грешна. Може би не са посочили първите 3 работни дни с плащане от работодателя.
#3 | 12.11.2014, 10:09
Публикации: 2 / 0
И тогава какво- чакаме лекарите на НОИ да се натуткат и да вземат решение, след което в случая вероятно БЛ ще бъде върнат към работодател, той ще го препрати към мен, за да може ЛКК да го оправи, аз да го върна и работодателя отново да го подаде
отиде пак 4 месеца
#4 | 12.11.2014, 10:23
Публикации: 5497 / 371
И след това аз стигам до извода, че сигурно и д.1 е грешна. Може би не са посочили първите 3 работни дни с плащане от работодателя.

Колежката трябва да е доста "боса", ако го е направила :)
#5 | 18.02.2015, 09:51
Публикации: 6 / 0
Здравейте! Имам неизплатен болничен от 14.12.2014 до 06.01.2015, вече месец и половина пише че се обработва...колко време ще трябва още за да  го обработят?
#6 | 18.02.2015, 09:54
Публикации: 9299 / 1558
Здравейте! Имам неизплатен болничен от 14.12.2014 до 06.01.2015, вече месец и половина пише че се обработва...колко време ще трябва още за да  го обработят?

Докато в НОИ си оправят софтуера :)
#7 | 18.02.2015, 12:44
Публикации: 6 / 0
Още два месеца ли ще чакам, това е направо смешно!
#8 | 18.02.2015, 12:47
Публикации: 2966 / 392
Ние нямаме отговорност за това.
Можете да подадете оплакване в НОИ. Можете и да ги съдите и да си искате лихви!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група