Изваждане на актив от амортизационния план

05.12.2014, 07:53 3620 1

05.12.2014, 07:53
Публикации: 7 / 0
Здравейте, отново имам проблем. Става въпрос за фирма, която притежава сграда, и отдава една част от обектите под наем. Съответно тези, които са под наем се амортизират. Сега обаче три обекта са освободени, т.е. прекратени са договорите за наем и няма да се ползват. За момента дружеството не възнамерява да ги отдава отново под наем, а да ги продаде. Въпроса ми е по какъв начин следва да се изкарат от данъчния и счетоводния план. Не искам да ги консервирам, тъй като най-вероятно няма да се ползват повече. Според СС4 Отчитане на амортизациите, цитирам "6.4. При извеждане на амортизируем актив от употреба (без консервиране) отчетената амортизация се отразява счетоводно в намаление на отчетната стойност на актива". Според мен, трябва да си премахна актива от счетоводния и данъчния амортизационен план, и счетоводно да взема операция, с която да закрия амортизациите на съответния обект, като намаля отчетната му стойност. Нещо такова 240/202 .
Вие как мислите? Дали този е правилния начин? А от данъчна гледна точка дали е правилно?
#1 | 05.12.2014, 08:02
Публикации: 11934 / 2174
СС 16
.........
Отписване на дълготрайни материални активи
11.1. (изм. - ДВ, бр. 86 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Дълготраен материален актив се отписва при продажба или когато не се очакват никакви икономически изгоди от използването на актива или при освобождаването от него.

Вие няма да отдавате актива под наем, но пишете, че в бъдеще смятате да го продавате.С една дума очаквате бъдещи изгоди от него.Може би този актив следва да се трансформира в инвестиционен имот ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група