Граждански договор и декларации за подаване

23.12.2014, 10:17 31608 19
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.12.2014, 10:17
Публикации: 48 / 0
Здравейте,
При граждански договор и сметка за изплатени суми на лице, което няма други доходи и договори, какви декларации е нужно да се подадат? Сумата след приспадане на нормативно признати разходи е под минималната работна заплата и осигуровки не се дължат. Фирмата не удържа авансов данък, тъй като сумата е получена през последното тримесечие.
- Д1 с код 14?
- Д 6? - тук само осигуровките се попълват, нали? Но в случая не се удържат и плащат такива.
- Декл. по чл.55 в за тримесечието?
- ГДД, което си подава лицето, е ясна.
Благодаря!
#1 | 23.12.2014, 10:29
Публикации: 140 / 21
Сумата след приспадане на нормативно признати разходи е под минималната работна заплата и осигуровки не се дължат
д1-не
д6-не (поради по-горното не)
Фирмата не удържа авансов данък, тъй като сумата е получена през последното тримесечие.
д.чл.55-не
и ви остава справката по чл.73
#2 | 23.12.2014, 13:00
Публикации: 48 / 0
Сумата след приспадане на нормативно признати разходи е под минималната работна заплата и осигуровки не се дължат
д1-не
д6-не (поради по-горното не)
Фирмата не удържа авансов данък, тъй като сумата е получена през последното тримесечие.
д.чл.55-не
и ви остава справката по чл.73

Благодаря много за бързия и компетентен отговор.
А може ли да допълня въпроса с това какво би било положение, ако сумата не е изплатена през последното тримесечие?
Д 1 - да? с вид осигурен 14, в поле 14 и 15 попълване на начална и крайна дата на полагане на труда през въпросния месец; В поле 16.4 - броя дни между начална и крайна дата на полагане на труда, които са без осиг.вноски; Поле 33 - сумата след приспадане на НПР; Поле 31А - 10 % от сумата след приспадане на НПР и удържан от фирмата данък
Д 6 - с код 4; по логиката, че там се попълват осигуровките, вероятно не се подава????
Декл. по чл. 55 - фирмата декларира удържания и внесен данък до края на месеца, предхождащ тримесечието на издаване на сметката за изплатени суми
Декл. по чл. 73 - до 30 април през годината
Лицето подава ГДД до 30 април през годината
#3 | 23.12.2014, 13:53
Публикации: 949 / 101
Цитат на novator: "А може ли да допълня въпроса с това какво би било положение, ако сумата не е изплатена през последното тримесечие?"

Щом няма осигуровки, тогава не се подава декларация 1, не се подава и декларация 6. Обърнете внимание на указанията за попълване на декларация 1 - поле 31 и 31A не се попълват за осигурен с код 14.
Декларация 55 се подава до края на месеца, следващ тримесечието на ПЛАЩАНЕТО. В същия срок се внася и данъка.

    за дължимия авансово данък за доходи, придобити през първото тримесечие на годината – в срок до 30 април;
    за дължимия авансово данък за доходи, придобити през второто тримесечие – в срок до 31 юли;
    за дължимия авансово данък за доходи, придобити през трето тримесечие – в срок до 31 октомври

Декларация по чл.50 от лицето - до 30 април на следващата година, справка по чл.73 от фирмата - също.
#4 | 23.12.2014, 16:27
Публикации: 48 / 0
Благодаря! Весели празници!  :-)
#5 | 07.07.2016, 09:53
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
аз не съм работодател и в качеството си на служител, бих искала да задам един въпрос: Регистрирана съм в НОИ за получаване на обезщетение за безработица и съответно в Бюрото по труда. В момента работя по граждански договор, сключен на дата 04.07.2016 г. Сумата, която ще получавам по гражданския договор е фиксирана, няма да се променя, и е в размер на 400 лв нетно. Питането ми е - Сумата, от която трябва да бъде изчислено възнаграждението ми е над минималната заплата за страната - 420 лв. Това ще попречи ли за получаване на обезщетението ми от НОИ? Задължена ли съм в 7-дневен срок да декларирам гражданския си договор пред НОИ и Бюрото по труда? Какви Декларации и кога трябва да подавам?
#6 | 07.07.2016, 10:09
Публикации: 5550 / 369
Задължена ли съм в 7-дневен срок да декларирам гражданския си договор пред НОИ
Да, задължена сте!

 Какви Декларации и кога трябва да подавам?
В НОИ ще Ви кажат

Това ще попречи ли за получаване на обезщетението ми от НОИ?
За месеците, в които ще имате плащане по Гражданския договор, няма да получавате обезщетение от НОИ
#7 | 07.07.2016, 13:12
Публикации: 131 / 21
Това ще попречи ли за получаване на обезщетението ми от НОИ?
За месеците, в които ще имате плащане по Гражданския договор, няма да получавате обезщетение от НОИ

Това не е вярно!
Няма да й спрат обезщетението за безработицата, щом казва, че ще получава чисто 400.00 лв, което е под МРЗ за страната.
http://www.nssi.bg/forusers/faq/191-faqbgunemplkso/859-faqpob13
"В случаите, при които безработните лица полагат само труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение под минималната работна заплата за страната за съответния период, след намаляването му с разходите за дейността, същите не подлежат на осигуряване и, следователно имат право да получават за същия период и парично обезщетение за безработица".
#8 | 07.07.2016, 13:15
Публикации: 5550 / 369
Това не е вярно!
Няма да й спрат обезщетението за безработицата, щом казва, че ще получава чисто 400.00 лв, което е под МРЗ за страната.
http://www.nssi.bg/forusers/faq/191-faqbgunemplkso/859-faqpob13
"В случаите, при които безработните лица полагат само труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение под минималната работна заплата за страната за съответния период, след намаляването му с разходите за дейността, същите не подлежат на осигуряване и, следователно имат право да получават за същия период и парично обезщетение за безработица".


а не нетното!
#9 | 07.07.2016, 14:41
Публикации: 633 / 23
Това не е вярно!
Няма да й спрат обезщетението за безработицата, щом казва, че ще получава чисто 400.00 лв, което е под МРЗ за страната.
http://www.nssi.bg/forusers/faq/191-faqbgunemplkso/859-faqpob13
"В случаите, при които безработните лица полагат само труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение под минималната работна заплата за страната за съответния период, след намаляването му с разходите за дейността, същите не подлежат на осигуряване и, следователно имат право да получават за същия период и парично обезщетение за безработица".


Нещо грешите. Губи правото си на обезщетение за този месец. чл.54а, ал.1, т.3 КСО и чл.4, ал.3, т.5 КСО
#10 | 16.04.2017, 12:17
Публикации: 405 / 10
За данъка по граждански договор изплатен през първото тримесечие доколкото разбрах се подава декларация по чл. 55 от платеца на дохода. Само неразбрах в самата декларация къде пишем данъка?
#11 | 16.04.2017, 14:10
Публикации: 9406 / 1602
В част IV - Деклариране на дължимия данък , колона 2 - платец на дохода , ред 1 .
#12 | 16.04.2017, 14:59
Публикации: 405 / 10
В част IV - Деклариране на дължимия данък , колона 2 - платец на дохода , ред 1 .
Т.е. авансов данък по чл. 43 отЗДДФЛ за доходи от друга стопанска дейност?
#13 | 16.04.2017, 15:01
Публикации: 9406 / 1602
Да, ако става дума за платец на доходи по граждански договори .
#14 | 16.04.2017, 15:10
Публикации: 405 / 10
Да, ако става дума за платец на доходи по граждански договори .
Да, точно. Благодаря за отговора и весел празник! :smile1:
#15 | 20.04.2017, 10:57
Публикации: 17 / 0
Имам сключен ГД. Работя и по трудов договор с друг работодател. Какви документи трябва да ми бъдат издадени при изплащане на възнаграждението по ГД, които да приложа към годишната данъчна декларация.
#16 | 20.04.2017, 11:00
Публикации: 9406 / 1602
Към ГДД се прилага единствено служебна бележка за изплатените доходи от платеца на същите за календарната година.
#17 | 20.04.2017, 11:07
Публикации: 17 / 0
Благодаря!
#18 | 20.04.2017, 11:09
Публикации: 17 / 0
Благодаря! Това е така наречената СИС по чл. 45 ал. 4 или греша?
#19 | 20.04.2017, 11:14
Публикации: 9406 / 1602
Това е така наречената СИС по чл. 45 ал. 4 или греша?

СИС се издава - да, но тя не се прилага към ГДД. Следва да Ви издадат и служебна бележка за тази цел. :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове