Масови уволнения

21.01.2015, 10:04 5560 5

21.01.2015, 10:04
Публикации: 46 / 1
Здравейте, моля за малко консултация относно процедурата за масови уволнения...В момента чета какво трябва да се направи, но имам няколко въпроса, ако има компетентни лица тука. В какъв интервал трябва да бъдат уволнени служителите, за да бъде Масово уволнение? Идеята ми е дали може работодателя да избегне процедурата за МУ, ако уволнява служители през определен интервал от време и колко е голям този интервал. Другият ми въпрос е- В самата процедура за МУ пише, че един от етапите е да се започнат консултации със синдикалните организации и организацията на служителите по чл.7 ал.2 от КТ. Но не мога да разбера тези синдикални организации КНСБ ли трябва да са или се има предвид, ако някои от служителите и работниците във фирмата членуват в такива синдикални организации, и съответно ако няма такива членуващи към кого трябва да се обърне работодателя? Ще  съм ви много благодарна, ако ми съдействате по тези въпроси :)
#1 | 21.01.2015, 11:15
Публикации: 5497 / 371
Масови уволнения" са уволненията на едно или повече основания, извършени по преценка на работодателя и по причини, несвързани с конкретния работник или служител, когато броят на уволненията е :
а) най-малко 10 в предприятия, където списъчният състав на заетите в месеца, предхождащ масовото уволнение, е повече от 20 и по-малко от 100 работници и служители за период 30 дни;
б) най-малко 10 на сто от броя на работниците и служителите в предприятия, където списъчният състав на заетите в месеца, предхождащ масовото уволнение, е най-малко 100, но не повече от 300 работници и служители за период 30 дни;
в) най-малко 30 в предприятия, където списъчният състав на заетите в месеца, предхождащ масовото уволнение, е най-малко 300 или повече работници и служители за период 30 дни;
г) най-малко 20 в предприятия, независимо от броя на работниците и служителите, за период 90 дни.

Когато в периодите по букви "а" - "в" работодателят е уволнил най-малко 5 работници и служители, всяко последващо прекратяване на трудово правоотношение, извършено по преценка на работодателя на други основания и по причини, несвързани с конкретния работник или служител, се взема предвид при определяне броя на уволненията по букви "а" - "в".

Вижте вие къде попадате!

На вторият въпрос: ако няма синдикална организация, съответно със синдикален лидер, няма с кой работодателят да се консултира
#2 | 21.01.2015, 11:51
Публикации: 46 / 1
Да, благодаря за отговора!
#3 | 21.01.2015, 12:01
Публикации: 46 / 1
А, добре де, щом няма в предприятието представител на синдикатите, това означава ли, че преговарянето със синдикална организация отпада наистина? Не трябва ли да се обърне към КНСБ или не знам точно към кой. Пфу хич не съм наясно с тези синдикални организации!
#4 | 21.01.2015, 13:53
Публикации: 5497 / 371
А, добре де, щом няма в предприятието представител на синдикатите, това означава ли, че преговарянето със синдикална организация отпада наистина? Не трябва ли да се обърне към КНСБ или не знам точно към кой. Пфу хич не съм наясно с тези синдикални организации!
Да, щом нямате синдикална организация - преговорите отпадат!
#5 | 21.01.2015, 15:27
Публикации: 46 / 1
Много благодаря! :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група