Земеделски производител

31.01.2015, 20:43 16135 24
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

31.01.2015, 20:43
Публикации: 2 / 0
Може ли земеделски производител да внася само здравни осигуровки през 2015г. и на каква основа се изчисляват?
#1 | 31.01.2015, 20:57
Публикации: 7725 / 1165
Може, ако е пенсионер.
Минимум върху 300 лв.
#2 | 04.02.2015, 00:14
Публикации: 5 / 0
През 2013 год. е подавано Приложение 2 по към дек. чл.50, за 2014 година, не е подавана декл. по чл.29 за избор на облагане. Приложение 3 ли да се подаде и обложи с НПР 60%?
#3 | 04.02.2015, 08:07
Публикации: 103 / 6
Ако има подадена декларация през 2012 или там до когато беше срока да се облага по чл. 29 този избор е за 5 години , така че 2014 пак в прил. 2
#4 | 04.02.2015, 08:12
Публикации: 6370 / 1057
През 2013 год. е подавано Приложение 2 по към дек. чл.50, за 2014 година, не е подавана декл. по чл.29 за избор на облагане. Приложение 3 ли да се подаде и обложи с НПР 60%?
Трябва да проверите на какво основание за 2013 г. е подавано приложение 2 за облагане по чл. 26 от ЗДДФЛ. Ако облагането е било заради регистрация по ЗДДС и не е направен избор с декларация, то сега може да приложите чл. 29 и да обложите след приспадане на НПР.

От 01.01.2011 до 01.01.2014 важи текст, според който по чл. 26 се облагат:
- задължително - регистрираните по ЗДДС земеделски производители
- по избор - избралите с декларация ЗП и това важи за 5 години напред

На практика от 01.01.2014 остана само изборът като основание за облагане по чл. 26.
#5 | 10.03.2015, 14:44
Публикации: 5 / 0
Благодаря за отговорите
#6 | 26.03.2015, 21:03
Публикации: 52 / 1
Здравейте! За да не създавам нова тема ще ви попитам тук: Земеделски производител, физическо лице с булстат - ЕГН, нерегистриран по ЗДДС, когато подава годишната си декларация по чл.50 трябва ли да отбележи, че подава годишен отчет за дейността, при положение, че не е длъжен да води счетоводство, но в статистиката искат отчет. През предходни години си подавах декларацията в НАП, а отчета го носих отделно в статистиката, но тази година ми се иска да я подам по електронен път и не зная как да постъпя. Звъннах на гишетата за прием на декларации в НАП - Добрич, от там ми казаха, че за тези лица /по чл.29/ не изискват отчет, но ако им го приложат - дават входящ номер. Моля ви ако имате опит дайте ми съвет какво да правя. Мога да подам отчета в НСИ по електронен път, но не знам дали е коректно, при положение, че не съм длъжна съгласно ЗДДФЛ.
Благодаря ви предварително!
#7 | 27.03.2015, 08:11
Публикации: 168 / 6
Не се подава.
#8 | 05.05.2015, 13:46
Публикации: 123 / 2
Здравейте
има ли регистър на земеделските производители където може да се провери дали дадено лице
е с валидна регистрация като земеделски производител по егн например
доста търсих но не намерих такъв регистър
Благодаря предварително
#9 | 05.05.2015, 13:54
Публикации: 6375 / 588
Съмнявам се.
#10 | 05.05.2015, 14:24
Публикации: 1878 / 379
вижте тук
http://babh.government.bg/uploads/File/Registri/Furaji/07-LRF-5-183.pdf

точно по ЕГН не намерих, но по градове или по вид дейност
http://zemedelieto.bg/
#11 | 14.09.2015, 14:27
Публикации: 6 / 0
Добър ден, майка ми е регистрирана като земеделски производител, работи на трудов договор към една фирма и е с 50% намалена работоспособност и е пенсионирана. Подадохме декларация за започване на дейност на 17.08.2015г. Сега трябва да подам декларация образец 1 " Данни за осигуреното лице", ( като сме избрали да плащаме само здравни осигуровки - 8% ) но не знам как да пресметна осигурителния доход, който се вписва в графа "21". Надявам се да ми помогнете. Благодаря.
#12 | 14.09.2015, 15:41
Публикации: 6375 / 588
157,14 лв.
#13 | 17.09.2015, 06:32
Публикации: 145 / 4
Здравейте!Искам да попитам,дали лице,назначено на постоянен трудов договор може да се регистрира като земеделски производител?Благодаря!
#14 | 17.09.2015, 06:36
Публикации: 318 / 26
Да, може
#15 | 27.07.2016, 07:59
Публикации: 6 / 0
Добър ден, майка ми е регистрирана като земеделски производител, работи на трудов договор към една фирма и е с 50% намалена работоспособност и е пенсионирана. Подадохме декларация за започване на дейност на 17.06.2016г, а на 28.07.2016г. ще подадем декларация за прекъсване на дейността. Сега трябва да подам 2 броя декларации образец 1 " Данни за осигуреното лице", ( като сме избрали да плащаме само здравни осигуровки - 8% ), за месец 06.2016  и месец 07.2016 но не знам как да пресметна осигурителния доход, който се вписва в графа "21". Надявам се да ми помогнете. Благодаря.
#16 | 27.07.2016, 09:24
Публикации: 3353 / 254
Д1 за м.06.2016 е с доход 300прага за ЗП/22работните дни в месеца*10 дниот 17.06-30.06=136.36лв.
Имайте предвид, че Д1 за м.06.2016 се подаваше до 25.07.2016г.
Д1 за м.07.2016 се изчислява по същия начин 300/21*19=271.43лв.
#17 | 27.07.2016, 09:29
Публикации: 6 / 0
Много Благодаря за изчерпателния отговор.  А тъй като сме закъснели с Д1 за месец 06, сега какво следва да направим?
#18 | 27.07.2016, 09:31
Публикации: 3353 / 254
Така или иначе трябва да я подадете. Подайте я по ел.път, защото ако я подадете на място има вероятност да Ви глобят.
#19 | 27.07.2016, 09:33
Публикации: 6 / 0
А по ел. път трябва да я подаде счетоводител с ел. подпис нали?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група