Съдебно решение и давност на вземане

12.02.2015, 15:04 2433 1
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.02.2015, 15:04
Публикации: 150 / 2
През 2010 год има съдебно решение по силата на което е осъден ответник да плати
дължимата сума по ф-ра от 2005 год.В предвид изтеклия давностен срок на фактурата мога ли да
опиша вземането като несъбираемо  тъй като не се очава  сумата да бъде  погасена или трябва да изчакам нова давност от момента на съдебнато решение?
#1 | 13.02.2015, 12:54
Публикации: 93 / 20
Предполагам, че през 2010 г. са ви издали изпълнителен лист въз основа на съдебното решение със сумата на присъденото вземане. Тази сума сте отчели по с/ка 445 Присъдени вземания.
Самото решение няма давностен срок.
Според мен определящо е дали кредиторът е предприел конкретни мерки по започване на изпълнително производство за събиране на вземането си при ЧСИ, при положение, че то е във Ваша полза и/или дали е настъпило друго обстоятелство, което ясно да индицира, че няма да си получите присъденото вземане.
От практиката, която прочетох по темата, кредиторът следва да установи по безспорен начин, че не може да събере вземанията си (дори да е изтекла 5-годишната давност), за да вземе решение  да  отпише и признае вземането за данъчни цели като разход в съответствие с чл. 34 във вр. с чл. 37, т. 1 от ЗКПО.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група