Застраховка при продажба на мпс

18.02.2015, 21:48 4744 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.02.2015, 21:48
Публикации: 592 / 11
Здравейте!
При продажба на автомобил, платената му застраховка Гражданска отговорност не влиза в стойността на фактурата за автомобила. Трябва ли да се издаде отделна фактура за застраховката или се оформя с друг документ ?
Примерно : ако застраховката е за 1 година за 500 лв и остатат още 6 месеца, клиента ще ни дължи 250 лв. Ако се издава фактура върху тези 250 лв ли се начислява ддс?
#1 | 19.02.2015, 08:48
Публикации: 592 / 11
Според чл. 47 от ЗДДС е освободена доставка, но ние не сме застрахователи, презастрахователи или агенти.
Искаме да ни се заплати остатъка от застраховката.

#2 | 19.02.2015, 08:55
Публикации: 9679 / 1651
http://ekspertis.bg/document/view/qanda/145297/255722

"........префактурирането на разходи за имуществени данъци, такси и застраховки не са елемент на данъчната основа на доставката и не следва да се облагат с ДДС (т.е. за префактурирането не следва да се издава фактура по смисъла на чл. 114 от ЗДДС, а първичен счетоводен документ, отговарящ на изискванията на чл. 7, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси)."
#3 | 19.02.2015, 09:10
Публикации: 592 / 11
В статията става дума за наем и лизинг, а не за продажба.
Застраховката първоначално е на име на продавача, а след продажбата ще бъде сменено името...
#4 | 19.02.2015, 11:32
Публикации: 9679 / 1651
Да разгледаме продажбата на автомобила във връзка с чл.26 ЗДДС.

Чл.26. (1) Данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.
...........
(5) Данъчната основа не включва:
.............
4. сумите, платени на доставчика за покриване на разходите, направени от името и за сметка на получателя, когато тези суми са посочени изрично в счетоводството на доставчика;

Очевидно тези суми за застраховката не са направени от името и за сметка на получателя и са извън хипотезата на ал.5 т.4.
В по-горе посочения линк става дума наистина за наем, но логиката е същата.

Скрит текст :

Съгласно чл.26 ал.5 т.4 ЗДДС сумите на застраховката не влизат в сумата на данъчната основа, ако са направени от името и за сметка на получателя на доставката и са елемент от данъчната основа, ако това не е изпълнено.Така мисля.
#5 | 19.02.2015, 11:40
Публикации: 592 / 11
Благодаря за разясненията !
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове