Дивидент

19.03.2015, 09:24 25205 24

#20 | 19.03.2015, 09:24
Публикации: 118 / 0
Довършвам темата като искам да споделя още два начина, за които се сетих впоследствие, може да са полезни на някого:

1. Както казах по 422 и после специално моят собственик на ЕООД ходи в командировки в чужбина и може да отчете поне част от служебния аванс

2. Гениално и просто , днес ме посъветваха - първо се внасят фиктивно пари от собственика в касата за покриване на временен недостиг /чл.134 ТЗ/ , а после му ги връщаме като ги превеждаме по личната сметка. Това второто много ми харесва, макар че вероятно не може да се използва многократно

а между другото тези средства декларират ли се тази година в част 6 към декларацията? Ако има остатъци - да, но ако няма движението декларира ли се според вас? Така или иначе днес ще ходя при методолозите и ще ги питам, ако някой се интересува ще споделя после

Благодаря на всички включили се
#21 | 19.03.2015, 09:43
Публикации: 31 / 0
извинете - последно включване
При вариант  "авансов дивидент" - той  може ли да се счете за "скрито разпределение на печалбата". Макар че няма нищо скрито - декларира се и би имало решение на едноличния собственик на капитал
Дивидента представлява част от печалбата за приключила финансова година.Мисля ,че във вашия случай такова понятие въобще не съществува.Определено варианта със заема е по-добър.Като приключите годината и начислите дивиденти ,тогова може да  направите и прихващане със  отпуснатия заем .
#22 | 19.03.2015, 10:13
Публикации: 11955 / 2181
Калина Петрова,

Благодаря, че споделихте и различен опит. Преди да вземете решение Ви копвам една тема , която дава някои поводи за размисъл. Явно напоследък собствениците все повече обръщат внимание на въпроса с произхода на парите, с начините на захранване на касата и теми от този род са все по-актуални.Лично на мене най-безболезнен ми се струва вариантът с използването на разчети с подотчетни лица.Не може да се отрече обаче многообразието от варианти и тука е важно прецизирането на нещата с оглед интересите на фирмата и съответните рискове, ако ги има такива.

http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,14104.0.html
#23 | 19.03.2015, 10:17
Публикации: 1705 / 207
а между другото тези средства декларират ли се тази година в част 6 към декларацията? Ако има остатъци - да, но ако няма движението декларира ли се според вас?


Деклариране на взаимоотношенията със свързани лица в годишната декларация по чл.92 от ЗКПО за 2014 год.

•Не се декларират в част VI за 2014 год. паричните потоци, породени от: погасяване и усвояване на кредитите; отпускане и възстановяване на допълнителни парични вноски; увеличения и намаления на капитала на дружеството; изплащането/получаването на дивиденти; плащания/постъпления от различни видове сделки с дълготрайни активи, материални запаси, услуги и други;
#24 | 19.03.2015, 12:42
Публикации: 118 / 0
Така ..... честито, обадиха ми се от НАП да нося документи за фирмата ......
Направила съм следния вариант:

1. 502/ 493 - 6 800 евро внесени от собственика за финансиране на дейността
2. 422/502 - 6 000 евро служебен аванс, който взема преди командировката /която е в друга страна, има и издадена фактура за това което е правил там/
3. относно дивидента който си е приел, смятам да кажа и действително така да направя - да го върне по сметката на фирмата като неправомерно изтеглен. Той е чужденец и все пак не знае, че в България не може да се разпределя авансов дивидент
4.  С каквото донесе от командировката закривам 422. Той е собственик на ЕООД и командировъчните не му се признават за разход, така че после ще увелича печалбата, но има основание за изтеглените пари от касата.
5. Ако не донесе документи, тъй като по принцип клиента му плаща хотела и пътя, - правя статия 493/422

Моля, помагайте
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група