Платен отпуск от първия работен ден

23.03.2015, 11:28 5721 7

23.03.2015, 11:28
Публикации: 71 / 2
Здравейте.
Назначихме на втори трудов договор лица първа категория труд. Условието на ИТ е когато са на работа при нас, при първия си работодател да са в отпуск и обратното. Това е така, тъй като за тази категория труд не може да се надвишава законоустановеното работно време. Това съм го проверила потвърдено ми е от инспекторите. Но се случи следното: първият им работен ден, работата която трябваше да свършат за нас беше отложена поради лошо време и съответно си работеха за основния им работодател. Но при нас не мога да ги пусна в неплатен отпуск от първия ден, защото договора ще е невалиден. Не става и да ги водя на работа, защото реално не са работили за нас и не може да се водят на двете места едновременно. Въпросът ми е ще бъдат ли валидни трудовите договори и ще ми направят ли проблем ИТ, ако са в платен отпуск от първия работен ден.
#1 | 23.03.2015, 13:01
Публикации: 36 / 4
А на каква база ще се изчисли  пл.отпуск?...

Аз имам работник назн.на 05.03.15 и на 23.03.2015 иска да напуща
Дължа един ден обезщетение за неизползван отпуск ,но няма база за изчисление...според програмния ми продукт :smile1:
Моля по компетентните да дадат съвет,какво да го правя тоя един ден?
#2 | 23.03.2015, 13:57
Публикации: 71 / 2
До колкото съм чела, когато няма база се взема възнаграждението по трудов договор, работните дни за месеца и се изчислява пропорционално.

(2) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Когато няма месец, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни при същия работодател, възнаграждението по ал. 1 се определя от уговорените в трудовия договор основно и допълнителни трудови възнаграждения с постоянен характер.
#3 | 23.03.2015, 14:14
Публикации: 5497 / 371
Здравейте.
Назначихме на втори трудов договор лица първа категория труд. Условието на ИТ е когато са на работа при нас, при първия си работодател да са в отпуск и обратното. Това е така, тъй като за тази категория труд не може да се надвишава законоустановеното работно време. Това съм го проверила потвърдено ми е от инспекторите. Но се случи следното: първият им работен ден, работата която трябваше да свършат за нас беше отложена поради лошо време и съответно си работеха за основния им работодател. Но при нас не мога да ги пусна в неплатен отпуск от първия ден, защото договора ще е невалиден. Не става и да ги водя на работа, защото реално не са работили за нас и не може да се водят на двете места едновременно. Въпросът ми е ще бъдат ли валидни трудовите договори и ще ми направят ли проблем ИТ, ако са в платен отпуск от първия работен ден.

Ще ги водите при вас на работа, считано от............ /първият ден, в който ще работят/
Само ще промените в ТД тази дата
#4 | 23.03.2015, 14:26
Публикации: 71 / 2
Добре, но няма ли изискване в седем дневен срок от сключването на договора работника да постъпи. Тяхната работа започва десетина дена след сключването на договора.

Поправям се:
(3) (Ал. 1 отменена, предишна ал. 2 - изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 1, изм. - ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Работникът или служителят е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите по ал. 1, освен ако страните са уговорили друг срок. Ако работникът или служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се смята за невъзникнало, освен ако това се дължи на независещи от него причини, за които той е уведомил работодателя до изтичането на срока.
#5 | 23.03.2015, 14:32
Публикации: 71 / 2
Dalila благодаря :)
#6 | 23.03.2015, 14:38
Публикации: 36 / 4
До колкото съм чела, когато няма база се взема възнаграждението по трудов договор, работните дни за месеца и се изчислява пропорционално.

(2) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Когато няма месец, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни при същия работодател, възнаграждението по ал. 1 се определя от уговорените в трудовия договор основно и допълнителни трудови възнаграждения с постоянен характер.

Благодаря много!
#7 | 24.03.2015, 14:45
niniv
А на каква база ще се изчисли  пл.отпуск?...

Аз имам работник назн.на 05.03.15 и на 23.03.2015 иска да напуща
Дължа един ден обезщетение за неизползван отпуск ,но няма база за изчисление...според програмния ми продукт :smile1:
Моля по компетентните да дадат съвет,какво да го правя тоя един ден?
Вие не му дължите обезщетение за неползван отпуск тъй като при вас няма  1 месец трудов стаж :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група