Нерегистрирана по ДДС фирма и покупкна на стока от Гърция .

02.04.2015, 13:39 13011 4

02.04.2015, 13:39
Публикации: 425 / 4
Здравейте , фирмата ни не е регистрирана по ЗДДС , занимава се с продажба на сладки храни. Закупуваме част от стоката ни от Гърция , като ни издават фактура без начислено гръцко ДДС , а според мен след като ние не сме рег. по ЗДДС няма ВОП и би следвало да ни начислят тяхната ставка ДДС . За нас като получател не произтичат никакви задължения за самоначисляване на ддс по нашия закон , тъй като не сме регистрирани , просто следим да не  надхвърлим 20 000 лв придобивания за специалната регистрация за ВОП по закона.

Според Вас би ли имало последствия за нас от това , че гърците не ни начисляват ддс , въпреки че им е казано че ние не сме регистрирани в България по ЗДДС ?

Намерих това становище , което потвърждава и това което аз миля и правя :

Скрит текст :
#1 | 02.04.2015, 20:21
Публикации: 6403 / 1130
А кое Ви кара да мислите, че гърците трябва да си начислят ДДС в Гърция?
Вашият гръцки доставчик има задължението да следи оборота на доставките си към нерегистрирани клиенти във всяка европейска държава поотделно и да се регистрира по законите на тази държава, в която достигне необходимия оборот за задължителна регистрация.
Ако не са достигнали 50 хил. за последните 12 месеца към нерегистрирани лица в България, то нямат задължение да се регистрират по ЗДДС и да начисляват данък по българските закони. А гръцките закони не са Ваш проблем. :smile1:
#2 | 02.04.2015, 20:42
Публикации: 425 / 4
Ами мисля , че би трябвало и за тях да е горе-долу както е в България ситуацията . Ако българска фирма рег.по ЗДДС в България , продаде стока на нерегистрирана по ддс фирма в Гърция , за българската фирма няма ВОД и тя си начислява 20% българско ддс.
#3 | 02.04.2015, 20:53
Публикации: 332 / 38
Според мен последствията ще са си за гръцката фирма, която е следвало да начисли ДДС след като не сте и предоставили VAT. Има и система в която може да се провери дали контрагента е регистриран по ЗДДС  :smile1:
#4 | 02.04.2015, 21:01
Публикации: 2027 / 254
И според мен би следвало да Ви начислят ддс гърците във фактурата към Вас , след като не сте регистрирани по ЗДДС.

Дори и да си следят оборота за дистанционни продажби на територията на страната ни , до достигането на определения праг те са длъжни да начисляват тяхната ставка ддс.

Пример с българска фирма :

Скрит текст :
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група