Фактуриране на транспортна услуга за ЕС

07.04.2015, 15:47 10881 4

07.04.2015, 15:47
Публикации: 6 / 0
Извършваме транспортна услуга съгл. договор със спедиторска фирма от Дания. За всеки курс те / в случая DSV/ се самофактурират като ми издават self-bill invioce. В края на месеца аз би следвало да издам българска фактура с общата сума за всички курсове през месеца. Въпросът ми е дали трябва да издам фактура с 0% ставка за ДДС и какво основание да цитирам /дали чл. 53 от зддс или чл. 22, който препраща към чл. 21 ал. 2 /Да уточня става въпрос за превози между страни от ЕС. Имаме регистрация по ЗДДС.
Трябва ли да се подава и VIES декларация?

Моля за помощ!
#1 | 07.04.2015, 15:49
Публикации: 2027 / 254
Мястото на изпълнение на извършената услуга, определено в съответствие с разпоредбите на чл. 21, ал. 2 от закона, е извън територията на България. Поради тази причина и на основание чл. 86, ал. 3 от закона данък не следва да се начислява.
Данъкът по доставката е дължим от получателя на услугата на основание, аналогично на разпоредбата на чл. 82, ал. 2, т. 3 от приложимия в България закон.
 В случай, че получателят на услугата е регистрирано за целите на ДДС лице, доставката подлежи на деклариране във VIES декларацията.
#2 | 07.04.2015, 16:01
Публикации: 6 / 0
т.е. основанието за нулева данъчна ставка е чл. 21 от ЗДДС - място на изпълниние на услугата извън територията на България; данъка е дължим от получателя
#3 | 12.04.2015, 10:08
Публикации: 77 / 1
т.е. основанието за нулева данъчна ставка е чл. 21 от ЗДДС - място на изпълниние на услугата извън територията на България; данъка е дължим от получателя

да така е
#4 | 12.04.2015, 12:21
Публикации: 6 / 0
За такса за горивото, трабва ли да се пуска протокол по чл.117, а другите такси как ги осчетоводявате? Може би с кредитно искане! Ще ми ги прихващат всички такси от приходната факура заедно с горивото и застраховките за месеца и пътните такси. За таксата за спедиторската услуга знам, че се пуска протокол и се самоначислява ДДС. Но за таксота за поддръжка на картата за гориво не съм сигурна.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група