Цедиране на обезценено вземане

05.05.2015, 13:53 2533 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

05.05.2015, 13:53
Публикации: 3 / 0
Здравейте, през 2014г. съм издала фактура за продажба на ел. енергия. в размер на 2 000 хил.лв. В края на 2014г., спазвайки счетоводната политика съм обезценила вземането си с 50%. По цитираната фактура има частични плащания и връщане на обезценката със съответния размер. През април 2015г вземането е цедирано, въз ооснова на сключен договор за Цесия. Продадено е непогасеното вземане в размер на 1 700 хил.лв + лихви за забавено плащане 200 хил. лв. Възнаграждението, което ще платя на Цесионера е 40 хил.лв. Начислила съм текущ разход по гр. 60 в размер на 40 хил.лв, приход от лихви 200 хил. лв, прехвърлила съм по 498 1 860 хил.лв., анаитична на Цесионера, т.к. ние няма да превеждаме възнаграждението, те ще го удържат от превода. Питането ми в случая е, кога е правилно да върна обезценка при прехвърляне на вземането, т.е. датата на договора или при получаване на превода? Да колкото ми е известно в договора не съм се задължила с платежоспособност на цедирания длъжник. Не знам дали не пропускам нещо от счетоводна гледна точка, а от данъчна би следвало с върнатата обезценка да коригирам финансовия резултат в ГДД?!? Благодаря предварително за отговора! Лек ден!
#1 | 05.05.2015, 14:19
Публикации: 68 / 58
С уговорката, че не съм чел договора и може да са ми избягали детайли от фактическата обстановка,
обезценката я връщаш към датата на договора.  Относно ГДД и преобразуването на финансовия резултата - прилагаш чл.37 от ЗКПО.
#2 | 05.05.2015, 14:20
Публикации: 3 / 0
Благодаря много!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група