Майка студентка 2015

04.06.2015, 15:36 8367 10

04.06.2015, 15:36
Публикации: 33 / 0
Здравейте на всички обръщам се с молба към вас може ли някой да ми разясни следното:
На 28.04.15 г. си подадох документите, че съм записана редовно обучение за бакалавър в Социално подпомагане. Днес ми се обадиха  от там и ми съобщиха, че нямам право на еднократната помощ, защото детето на 22.06.15 г. ми навършва 6 месеца, а лекциите ми започват на 01.10.15 г. и съм нямала право на тази помощ и че помощта не се изплащала вече на веднъж а на етапи (на 6 м по 400 лв.) имало ново изменение на Закона. Търсих на всякъде никъде не видях да има изменение на закона  и че помощта се изплаща на дете до 1 г. , а ние ще направим 1 г. чак на 22.12.2015 г. Моля да ми разясните имат ли мотив да ми отказват тази помощ или да си търся правата по съдебен път. Благодаря предварително на всички.
#1 | 05.06.2015, 10:25
Публикации: 5497 / 371
Закон за семейни помощи за деца
Чл. 8в. (Нов – ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., изм., бр. 23 от 2009 г., в сила от 1.01.2009 г.) (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

(2) Размерът на помощта по ал. 1 се определя ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година.

(3) Помощта по ал. 1 се изплаща на майката (осиновителката), а при невъзможност да я получи – на друг законен представител на детето.

(4) При условията на ал. 1 еднократна помощ за отглеждане на дете се предоставя в пари и на самотния баща (осиновител).

Не виждам нищо променено!
А това е от сайта им:
Еднократна парична помощ за отглеждане на дете до навършване на една година от майка студентка, учаща в редовна форма на обучение – 2880 лв.

Отпуска се когато майката (осиновителка) е студентка, учеща в редовна форма на обучение. Правото за получаване на еднократната помощ възниква от датата на раждане на детето и/или от датата на записване в редовна форма на обучение на майката.

Помоща може да бъде поискана в срок до навършване на една година на детето, като изплащането и започва от месеца на подаване на молбата.


 
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес на майката.
#2 | 05.06.2015, 10:43
Публикации: 962 / 103
Чл. 12. Вземанията по този закон се погасяват в срок, както следва:
7. (нова - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) шест месеца - за еднократната помощ за отглеждане на дете до навършване на една година от майка студентка, учаща в редовна форма на обучение, считано от края на месеца, през който е родено (осиновено) детето.
#3 | 05.06.2015, 15:53
Публикации: 33 / 0
Значи действително нямам право на таи помощ тъй като аз април съм се записала, но реално от 01.10 ще започна лекции а детето ми на 22.06 ще навърши 6 м
#4 | 10.06.2015, 14:51
Публикации: 5 / 0
Лекциите според мен не следва да имат общо с обезщетението. Ако ВУЗ-а ти е издал удостоверение, че си редовен студент, това трябва да е документа, който социалните да гледат. Имайки предвид, че са ти цитирали защо не може с невярна информация /това с етапите/, ми се струва, че нямат основание да ти откажат и те хвърлят в заблуда.
Да споделя от опит - служителите, които приемат документите, не са в правомощия да дават становища. Има си комисия за това. Не знам от къде са ти се обадили, но не прави нищо и си изискай писмено становище на отказа, което после да може да жалваш.
#5 | 15.06.2015, 13:00
Публикации: 33 / 0
Получих отговора им че ми отказват със следния текст: Съществува пречка по реда на чл.8в, ал. 1 от ЗСПО и чл.16а, ал. 3, т. 3 от ППЗСПО т. е лицето не е учащо в редовна форма на обучение. Към датата на подаване на документите на молбата-декларацията за учебна 2014/2015 г.
#6 | 22.06.2015, 22:36
Публикации: 1 / 0
Здравей, от кой град си?
#7 | 23.06.2015, 16:54
Публикации: 5 / 0
Да попитам в уверението от университета, което си подала в социалните, не пише ли, че си редовен студен? Тази информация би трябвало да са потвърдили и при запитването им.
#8 | 01.12.2015, 12:38
Публикации: 2 / 0
Здравейте, незнам дали темата е за тук, но все пак прецених, че е свързана.
Аз съм редовна докторантка към СУ от януари 2015 г. Преди това съм работила на постоянен трудов договор и осем-часов работен ден. След зачисляване на докторантурата бях прехвърлена на 4- часов работен ден, към частната фирма, в която работех преди това, съответно с намаляване на заплатата /осигуряват ме на 330 лв/. Като докторантка, съответно получавам стипендия.
Към този момент съм бременна в трети месец и искам да питам дали имам право на еднократно обезщетение при раждане на дете, като докторантка, както е при майките студентки - 2880 лв? Освен това какво майчинство да очаквам да получавам, при положение, че съм осигурявана от януари 2015 г. на 330 лв. и имам през този период два месеца неплатен отпуск /по причини на работодателя/? 
#9 | 01.12.2015, 13:41
Публикации: 5497 / 371
Здравейте, незнам дали темата е за тук, но все пак прецених, че е свързана.
Аз съм редовна докторантка към СУ от януари 2015 г. Преди това съм работила на постоянен трудов договор и осем-часов работен ден. След зачисляване на докторантурата бях прехвърлена на 4- часов работен ден, към частната фирма, в която работех преди това, съответно с намаляване на заплатата /осигуряват ме на 330 лв/. Като докторантка, съответно получавам стипендия.
Към този момент съм бременна в трети месец и искам да питам дали имам право на еднократно обезщетение при раждане на дете, като докторантка, както е при майките студентки - 2880 лв? Освен това какво майчинство да очаквам да получавам, при положение, че съм осигурявана от януари 2015 г. на 330 лв. и имам през този период два месеца неплатен отпуск /по причини на работодателя/?

Ако в момента сте на Трудов договор, от работодателя ще получавате майчинство.
Нямате право и на 2880 лв.
#10 | 10.03.2016, 13:25
Публикации: 1 / 0
Здравейте! В момента съм по майчинство (детето ми е на 7 м) и съм зачислена като редовен докторант от 10.02.2016. Мога ли да получавам стипендията за докторант и майчинство едновременно?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група