Продажба под себестойност, промоции, бракуване на стока и ДДС

22.06.2015, 22:31 15833 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.06.2015, 22:31
Публикации: 2 / 0
Здравейте, :wave:
Четох на доста места и вече съвсем се обърках, :( затова реших да пусна тема и да попитам направо. Имам няколко въпроса и ще съм много благодарна, ако някой отдели от времето си, за да отговори. Давам примерна ситуация, за да е по-лесно.

Фирма регистрирана по ДДС купува боя от фирма в ЕС /ВОП/.
Цената на боята е 6лв с ДДС, двете фирми са регистрирани по ДДС, т.е. боята е фактурирана по 5лв.
Доставката до България е 10% - 0,5лв на боя.
Доставната цена се получава 5,5лв без ДДС.
Българската фирма продава всяка боя по 10лв без ДДС.

1 въпрос - Може ли фирмата да прави промоции и продава боя за примерно 1лв без ДДС и колко ще е дължимото ДДС?
Според счетоводителите ни не може. Първо, защото е под доставната цена и второ защото трябва да се заплати ДДС на 5,5лв -1,1лв,  т.е. няма как да се продава за 1,2лв с ДДС. Според изчетеното от мен би трябвало да се продаде за 1,2лв с ДДС и да се плати само 0,2лв ДДС /чл. 26 от ЗДДС/...

2 въпрос - Може ли да се раздава боя безплатно? Вярно ли е, че за всяка раздадена боя трябва да се плати 1,1лв ДДС?

3 въпрос - Вярно ли е, че ако имаме деформирани кофи боя в склада и искаме да ги бракуваме пак трябва да платим ДДС на доставна цена?

4 въпрос - Какво бихте препоръчали за изчистване на залежала стока в склад?

п.п.Уточнявам, че боята се продава на несвързани лица.


#1 | 23.06.2015, 09:01
Публикации: 309 / 38
1. + 2. Ако си внесла боя за която си ползвала данъчен кредит и искаш да дадеш тази боя безплатно като мостра на клиент, не е нужно да начисляваш ДДС. Дадената стока трябва да бъде добре документирана (примерно с протокол), че е дадена на клиента безплатно и той да е подписал, че е приел стоката. След това изписваш стоката на разход.
Съвет: не прекалявай, защото не знаеш на каква данъчна ще попаднеш.

3. ЗДДС чл. 80 ал. 2 (т. 5 примерно) + ЗКПО чл. 28 ал. 3 (т. 3 примерно)
#2 | 23.06.2015, 11:38
Публикации: 6370 / 1057
1. Може ли да се продава стока под доставната цена?
2. Може ли да се дава стока безплатно?
В действащия закон няма общо правило, което да регулира за данъчни цели продажбите на стоки и услуги, извършени под тяхната цена на придобиване или под себестойността им. Съществува чл. 27 от ЗДДС, в който са описани няколко хипотези. Едната по-важна е тази за свързаните лица, която при Вас не е валидна. Трябва, обаче да обърнете внимание на чл. 6, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, който е в обхвата на чл. 27, ал. 1, гласящ, че данъчната основа при безвъзмездна доставка на стоки "е равна на данъчната основа при придобиването на стоката или на себестойността й, а в случаите, когато стоката е внесена - на данъчната основа при вноса". Примерите, които сте дали не покриват критериите за "безвъзмездна" доставка, която  според § 1, т. 8 от ДР на ЗДДС е не само такава без договорено възнаграждение, но и такава, по която стойността на даденото многократно надхвърля полученото (от доставчика). Ако обаче сте купили нещо за 100 единици и го продавате за 2, то може да се говори за безвъзмездна доставка. Тогава данъкът се начислява с протокол по чл. 117, ал. 1, т. 3.

3. Начислява ли се ДДС при брак и на каква основа?
чл. 79 (3) (Доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
(4) Корекцията по ал. 1 и 3 се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка-декларацията за този данъчен период.
Чл. 80. (1) (Доп. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Корекции по чл. 79, ал. 1 - 7 не се извършват:
........................ ......
3. за стоки или услуги, ако са изминали 5 години от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит, а за недвижимите имоти - 20 години.

4. Разпродажба с намаление от 80% :smile1: По-добре е от брак.

#3 | 24.06.2015, 08:50
Публикации: 2 / 0
Вал3ри и irenabrili, много ви благодаря за отговорите!

Значи да се поразчисти склада от стока или такава с дефекти, най-добрият ход ще е разпродажба.
irenabrili, намаление 80% от препоръчителна продажна цена или от доставната цена препоръчваш? :blush:  :blush: :blush:

Пресметнах, че във втория случай се получава цена 1.1лв без ДДС, което е супер, но пък да не би да влиза в "стойността на даденото многократно надхвърля полученото". 5 пъти дали е толкова много... :blush:
#4 | 16.03.2016, 09:31
Публикации: 1560 / 171
Безвъзмездни доставки по смисъла на ЗДДС
ЗДДС не дава точна дефиниция за това каква трябва да е разликата между реалната стойност на сделката и стойността, по която е осъществена, което означава, че при ревизия може да се приложи по-свободно тълкуване. Въпреки това понятието многократно би трябвало да означава поне 5-6 пъти разлика.
Например, ако реалната стойност на моя компютър е 2 000 лева в момента и аз го продам за 200 лева, вероятно това трябва да се третира като безвъзмездна доставка по смисъла на ЗДДС и от това да произтекат съответните данъчни процеси.
#5 | 16.03.2016, 09:53
Публикации: 72 / 1
Напълно подкрепям ИренаБрити. Извинявам се ако не съм написала името правилно
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група