ИЗДАВА ЛИ ЦЕСИОНЕРА ФАКТУРА ЗА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО СИ"

12.07.2015, 13:45 5461 3

12.07.2015, 13:45
Публикации: 15 / 0
Колеги МОЛЯ ЗА ПОМОЩ:
Цедента издава ф-ра или отчет за продажбите-за цесията - освоб.финансова услуга - ясно...
НО ЦЕСИОНЕРА - издава ли фактура за възнаграждението - то е % от сумата - т.е това е разликата м/у сумата, която ще събере от длъжника и тази която ке преведе на цедента.
Въпроса ми е - цесионера издава ли за % , който задържа за себе си  фактура и облагаема с ДСС ли е????
#1 | 12.07.2015, 19:17
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Има различни мнения по въпроса, тъй като няма достатъчна яснота в законовите текстове.
Според някои мнения, ако обект на цесията е вземане по облагаема сделка (доставка на стока или услуга, например), то и цесията е облагаема, като ДО се формера от разликата мужду стойността на вземането и платеното от цесионера.  Този, който купува вземането (цесионерът), издава на този, който го продава (цедента), фактура за разликата и, ако е регистриран по ДДС, начислява върху нея данък. Данъкът се поема от цедента, който после си го приспада като данъчен кредит.

Добре, обаче, цесията е отделна сделка и не може да се поставя в зависимост от характера на сделката, която е формирала вземането, казват други експерти. Аз съм склонна да се съглася с тяхното мнение, защото сама по себе си цесията е финансова услуга. Съгласно чл. 46, ал.1, т. 3 от ЗДДС сделката, включително договарянето, свързана с платежни сметки, платежни услуги, електронни пари, плащания, дългове, вземания, чекове и други подобни договорни инструменти, е освободена доставка. Съгласно чл. 113, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, при сделките, представляващи финансови услуги по чл. 46 от закона, фактура може и да не се издава. По желание на цедента или на цесионера такъв може да бъде издаден (чл. 113, ал. 6 от закона). В такъв случай фактурата не поражда задължение по ЗДДС, а се издава като документ за счетоводни цели по реда на чл. 7, ал. 1 от ЗСч.
#2 | 13.07.2015, 12:01
Публикации: 15 / 0
    Много благодаря, и за съм на това мнение-по-скоро като факторинг  НАП  го счита за цесионера, но аз  няма да намислявам ДДС /ке рискувам/ - с отчети за продажба като освоб.сделки ще осчетоводя.   
Понеже и в двете дружества трябва да отразя /правилно ли ще е /:
1. Тогава би трябвало с по-голямата сума /цялата сума/ на вземането да направя статията при цедента - примерно 1 000
2. Цесионера пък издава към цедента  за задържаното възнаграждение - 100лв. примерно
Прави се прихващане и тогава 900 лв.  отговарят на превода, който цесионера е направил към цедента, а именно 900лв.
Правилно ли е така???
#3 | 13.07.2015, 12:32
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
При цедента имате обезценяване на вземането и отчитате закриване на вземането срещу получената от цесионера сума до размера на тази сума, а остатъка се явява директен разход.
При цедента си завеждате вземането на стойност, на която е платено.

Ако имате вземане от 1000 лв., което цедента е продал на цесионера за 100 лв., ще имате:
1. При цедента:
498, партида на цесионера           100 лв.
629 други финансови разходи       900 лв.
              498, партида на длъжника    1 000 лв.

501 / 498 партида на цесионера     100 лв.

Получили сте сто лева, отписали сте на разход обезценката на вземането от деветстотин лева и нямате повече вземания.

2. При цесионера
498 партида на длъжника             100 лв.
              499 партида на цедента        100 лв.

499 партида на цедента/ 501              100 лв.

Ако цесионерът събере 300 лв., ще ги отчете:
501                                     300 лв.
             498 партида на длъжника             100 лв.
             729 др.финансови приходи           200 лв.

Според мен е така :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група