Казус относно здравни осигуровки

20.07.2015, 17:57 6691 13

20.07.2015, 17:57
Публикации: 4 / 0
Здравейте,
имам следният казус.
Татко е ЕТ, няма платени здравни осигуровки за последните три години, че и преди това, но нали трябва да се заплатят последните три години за да има здравно-осигурителни права.
Фирмата беше замразена преди няколко години, по-миналата година отново преустанови дейност за няколко месеца и сега пак я замрази.
Искам да ви попитам:сега когато е замразена фирмата той какво дължи като сума за здравни осигуровки, като ЕТ или като физическо лице трябва да се изчисляват.
Другото, което искам да попитам е трябва ли по местожителство и лично да се пусне Д7 за възникване на задължения,  и платят здравните осигуровки? Или може той да си пусне Д7 по местожителство пък аз от тук да му ги платя.

И последно:сега, когато е замразена фирмата трябва ли да се пускат нулеви данъчни декларации?
Благодаря ви предварително.
#1 | 20.07.2015, 18:19
Публикации: 9261 / 1550
При "замразена"фирма първо се подава декларация за спиране на самоосигуряването. После се подава Д7 и се внасят ЗОВ по 16.80 месечно. Както виждам - не е бил осигурен на друго основание.
Д7 се подава лично в офиса на НАП по лична карта. От днес може и по електронен път с ПИК. Самите вноски могат да се платят във всяка една банка, стига да се превеждат по сметките на ТД на НАП по постоянен адрес. Ако няма подадена Д7, направените вноски ще си стоят някъде по сметките на НАП, а звравноосигурителния статус няма да бъде "изчистен"
Ако има по-стари периоди без ЗОВ, трябва да подаде и декларация за кои месеци ще прави вноските, за да не отидат парите за по-старите задължения
Последно - "замразените" фирми, когато са ЕТ и не са регистрирани по ДДС, не подават нулеви декларации. Ежегодно подават в НСИ декларация за неактивно предприятие.
Все пак говорим за ЕТ, вписано в ТР /пререгистрирано/, нали?
#2 | 20.07.2015, 19:03
Публикации: 4 / 0
Благодаря Ви за отговора.
Да, говорим за ЕТ, което е регистрирано не по ДДС, а по патентен данък мисля се казваше.
Аз смятам, че татко не е подавал при замразяването на фирмата декларация за спиране на самоосигуряването, което обаче незнам дали не ни вкарва в друга група, в кооято да плащаме осигуровки като за действаща фирма.Как смятате?
Извинявайте, че съм толкова обстоятелствена, но наистина нищо не разбирам, а и татко не е много в час  с нещата.
#3 | 20.07.2015, 19:11
Публикации: 4 / 0
Дефакто излиза, че щом е замразена фирмата той ще заплаща осигуровки като физ. лице. Нали така? А за месеците в които е "работила фирмата" здравната осигуровка е около 33 лв нали?
Този въпрос много ме касае,защото с цел по-малко пари като вноски за в бъдеще, ако трябва ще закрием фирмата.
#4 | 20.07.2015, 19:41
Публикации: 9261 / 1550
Ако не е подадена декларация за спиране на самоосигуряването, дължи всички осигурителни вноски като при рабореща фирма. Не може да внесе само здравните. Освен това трябва да подаде и декларация 1 и Д6 за всички месеци и години до сега. Освен лихвите ще се явят и глоби за неспазени срокове.....Най-добре е да подаде декларация за спиране на самоосигуряването със задна дата. Ако от тази дата е минала повече от година - минала е давност и няма глоби.
За месеците, през които е работил - всички осигуровки като СОЛ, Д1, годишна Д6, годишна ГДД, .... Ако вече не са подадени, разбира се.
#5 | 20.07.2015, 20:56
Публикации: 4 / 0
Благодаря Ви много за отговорите. :)
#6 | 30.10.2015, 16:33
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
реших да не правя нова тема, а да задам един въпрос, отново свързан със здравните осигуровки тук.
Възможно ли е да се платят здравните осигуровки за точно определени месеци, а не по поредност на възникване на задълженията.

Благодаря предварително.
#7 | 30.10.2015, 16:42
Публикации: 9261 / 1550
Може. Подава се декларация в НАП.
#8 | 06.09.2018, 07:27
Публикации: 29 / 0
Здравейте.Не намерих подобна тема затова реших да питам тук .Допусната е грешка като са платени стари задължения  по Д7 на физическо лице през фирмената сметка на същото.Има ли начин това да се коригира? Става дума за малка сума.
#9 | 06.09.2018, 08:05
Публикации: 29 / 0
Забравих да спомена, че фирмата е ЕООД и собственика е самоосигуряващ се с личен труд.
#10 | 06.09.2018, 08:22
Публикации: 9261 / 1550
Защо да не може?
#11 | 06.09.2018, 09:39
Публикации: 29 / 0
Как трябва да се коригира ? Мисля ,че едва ли НАП ще върнат парите...
#12 | 06.09.2018, 09:46
Публикации: 11899 / 2168
Как трябва да се коригира ? Мисля ,че едва ли НАП ще върнат парите...

Защо да коригирате ? Платени ли са задълженията на ФЛ ? Дайте сумата на разчет със собственика и да си я "възстанови" на каса. Нали същото правим и с личните осигуровки на СОЛ - плащаме лични задължения от фирмена сметка. Няма какво да коригирате и поправяте.
#13 | 06.09.2018, 09:59
Публикации: 29 / 0
 :heart:  много благодаря Delphine
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група