Как да откажа да се подчиня на заповед на работодателя?

20.07.2015, 20:47 3829 2

20.07.2015, 20:47
Публикации: 64 / 0
Получих заповед за участие в комисия. Още не съм я подписала. Решенията, които комисията трябва да вземе не са от моята компетентност. Ако откажа да се подчиня работодателя може ли да ме накаже?  Какви ще са последствията за мен? Как да направя "мотивиран отказ"?
#1 | 20.07.2015, 21:22
Публикации: 4354 / 714
Освен мотивът да е липсата на компетентност по предмета на работата на комисията... Все пак, ако в комисията има компетентно лице, в някаква степен е допустимо други членове да нямат конкретната компетентност, например комисиите по ЗОП са така.
#2 | 20.07.2015, 23:45
Публикации: 9261 / 1550
Как да направя "мотивиран отказ"? - задължително писмено и с конкретни мотиви. Посочвате какво се изисква за участие в комисията и какви качества или квалификация не притежавате. Напр.: канят Ви за участие в комисия по оценка на фактическото състояние на ДМА /сграда, машина/ с цел ликвидация, а Вие сте учител или лекар и нямате технически познания. Подчертавате, че тези изисквания да не са вписани като изисквания в длъжностната Ви характеристика или в трудовия Ви договор.
Какви ще са последствията за мен? - според случая. Ако подобни задължения са вписани в ДХ или ТД  - могат да Ви уволнят по  ч. 328, ал. 1, т. 5 поради липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата. Разбира се ако има достатъчно основание. Пък Вие имате право да обжалвате пред съда. Другият очакван вариант е да Ви направят живота черен и Вие сама да поискате да напуснете. А може и да няма последствия. Зависи от ситуацията, отношенията с работодателя и  положението Ви
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група