Самоосигуряване

28.07.2015, 13:00 10905 23
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.07.2015, 13:00
Публикации: 267 / 5
здравейте, може ли в окд 5 самоосигуряване да започне от 01.08.2015(неработен ден), а не от 03.08.2015, дата на започване на дейност да бъде 01.08.2015.
#1 | 28.07.2015, 13:42
Публикации: 267 / 5
С новото въведение с пик по ел.път май може и да стане от 01.08.2015, но на място в офис на нап?
#2 | 28.07.2015, 14:07
Публикации: 9645 / 1644
С новото въведение с пик по ел.път май може и да стане от 01.08.2015, но на място в офис на нап?

По електронен път или на място никой не може да забрани на СОЛ да упражнява дейност от която и да е дата.
#3 | 28.07.2015, 15:29
Публикации: 267 / 5
Значи в окд 5 дата на започване на дейност 01.08, а ще се подаде на 03.08 в нап.
#4 | 28.07.2015, 15:31
Публикации: 9645 / 1644
Значи в окд 5 дата на започване на дейност 01.08, а ще се подаде на 03.08 в нап.

 :yes3:
#5 | 28.07.2015, 15:42
Публикации: 267 / 5
балгодаря ви така и ще направим, за да започне човека с пълен осигурителен месец.
#6 | 31.07.2015, 23:49
Публикации: 267 / 5
Здравейте, днес този човек ни казва, че е отворил магазина преди една седмица има рзходни фактури, два отчета от касовия апарат, а бяхме говорили, че не желае за м.07 да внася осигуровки и ще започне дейност от 01.08.15, ще има ли глоба, че сме закъснели малко с подаването на окд 5.

И друго в полето "упражнявам дейност, като", записвам името на фирма или 'управител -самоосигуряващо се лице'.

'Упражнявам дейност от'- 01.08.2015, трябва ли да сложа тази дата и от долу
'за всички социални рискове..............' от дата -01.08.2015

и накрая дата на попълване 03.08.2015, дата на подаване на окд 5.

Извинявам се за глупавите въпроси, но искам да го попълня вярно.
#7 | 01.08.2015, 10:40
Публикации: 1873 / 376
Върнете се 7 дни назад и подайте от юли че се самоосигурява за да оправдаете поне част от дейността през юли/прихода от КА/, а дали желае или не, не е въпрос на желание, а на наредби, закони. :smile1:

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 83 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 17 от 2008 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 2 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.) При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. Декларация за прекъсване на дейността не се подава за периодите по чл. 9, ал. 2, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване.
#8 | 01.08.2015, 12:38
Публикации: 267 / 5
така е, но за юли не желае да внася осигуровки, а за попълването нещо датите ме бъркат, това ще е единственото му осигуряване през това еоод.
#9 | 01.08.2015, 15:25
Публикации: 267 / 5
При започване и възобновяване на трудовата дейност, ако декларацията за вида на осигуряването не е подадена в 7-дневния срок, лицето подлежи на осигуряване само за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт.

Това значи ли, че ако Окд 5 се подаде от 01.08.2015, за дните през, които е извършвало дейност през м.07 дължи осигуровки за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт.
#10 | 01.08.2015, 15:29
Публикации: 9645 / 1644
Това означава, че ако вашият СОЛ иска да се осигурява за всички осигурителни случаи, считано от 01.08.2015 , но не подаде ОКД в законоустановения срок ще трябва да се осигурява без право на болнични.
А за 07.2015  при констатиране на дейност от страна на НАП и неподадена декларация за това ще трябва да си плати глоба / ако не е изтекъл давностния срок / и да се осигури също за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт .
#11 | 01.08.2015, 15:40
Публикации: 267 / 5
И друго в полето "упражнявам дейност, като", записвам името на фирма или 'управител -самоосигуряващо се лице'.
#12 | 01.08.2015, 17:53
Публикации: 294 / 40
И друго в полето "упражнявам дейност, като", записвам името на фирма или 'управител -самоосигуряващо се лице'.

Упражнявам дейност като :
-ЕТ " Иван Петров "  , ако е ЕТ
- едноличен собственик на "Иван Петров " ЕООД , ако е ЕООД
-съдружник в "Петров" ООД, ако е ООД
#13 | 01.08.2015, 18:06
Публикации: 267 / 5
Благодаря ви, хубава вечер.
#14 | 02.08.2015, 16:28
Публикации: 55 / 0
При справка с ПИК на СОЛ - ''история на осигуряването'' излиза - ''няма данни'', а се осигурява от 2000 г.  Веднъж в НАП казали,че не е подадена Окд 5 за започване.Това ли може да е причината. Осигурителната книжка му е заверена от НОИ от 2000 г. до 2012 г.и се е осигурява до момента. Как сега да подаде Окд 5 са спиране на дейност чрез ПИК.
#15 | 03.08.2015, 10:35
Публикации: 2508 / 285
Ако не е подадена ОКд-5, няма как да има история на осигуряването. Първо отидете в НАП и подайте за започването през 2000 г., после ще подадате и за спирането.
#16 | 03.08.2015, 11:47
Публикации: 7220 / 1079
От друга страна - няма начин да е заверена осиг.книжка за 200 - 2012 без да има подадена ОКД5. Статуса на осигуряване е първото, което проверяват при заверката. Трябва да имате печат на последната страница на осиг.книжка за датата на регистрация.
#17 | 03.08.2015, 11:54
Публикации: 2508 / 285
Може да е подавана навремето в НОИ, просто да е загубено/невходирано и т.н.
#18 | 03.08.2015, 12:35
Публикации: 9645 / 1644
Точно такъв проблем имах лично - подавана ОКД5 в НОИ и незаведена същата в НАП при прехвърляне на информацията от НОИ към НАП. Ходих в НОИ и след подаване на молба за издаване на документ представих ОКД5 в НАП.
#19 | 03.08.2015, 14:15
Публикации: 55 / 0
Не знам как да постъпим.В първата осигурителна книжка има 2 осигурителни номера издадени от РУСО, защото се е осигурявал от ООД като съдружник до 1997 г.,а после се самоосигурява от ЕТ от 2000 г. Книжката е заверена с печати и изчислен стаж от ООД -то и отделно от ЕТ-то.Издадена е втора книжка-продължение през 2012 г. и в нея са заверени останалите години до 2012 вкл. като остава да се заверят 2013 и 20014  и книжката свършва.Моля дайте съвет кое е по-разумно да се направи.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове