Промяна в договорената цена по сделка - година по-късно

18.09.2015, 17:18 6352 11

18.09.2015, 17:18
Публикации: 93 / 20
Здравейте, случаят е следния.

Дружество “А“ (Купувач) има сключен договор (н.а.) за покупка на недвижим имот от дружество “Б“ (Продавач) от декември 2014 г. В н.а. е посочено, че дължимата сума ще бъде изплатена на траншове в 14-дневен срок след получаване на известие от Продавача. Все още няма изплатен и 1 лев по сделката, защото няма получено и известие. Вземането на продавача все още не е изискуемо.
Поради определени обстоятелства, дружество “А“ и дружество “Б“ желаят да изменят (намалят) продажната цена по сделката сега - септември 2015 г. чрез споразумение м/у дружествата. Има такъв вариант, юридически могат да се случат нещата. Но счетоводно това как ще се отрази, при положение, че изрично се посочи в споразумението, че това не представлява опрощаване на задължението на купувача.
Как ще се отрази операцията счетоводно и в двете дружества?
Какви са данъчните последици, отново за двете дружества?
#1 | 19.09.2015, 07:42
Публикации: 6403 / 1130
Много интересно за какво известие става дума!?
Ако приемем, че "н.а." означава "нотариален акт", то при наличието на такъв как вземането на продавача не е изискуемо и няма ли издадена фактура на база на н.а., който фиксира датата на данъчното събитие, а то се определя от прехвърлянето на собствеността?
#2 | 19.09.2015, 14:45
Публикации: 93 / 20
Естествено, че е издадена фактура на датата на прехвърляне на собствеността. Но вземането по нея не е изискуемо, тъй като не е настъпил падежа, който се определя от едно бъдещо събитие, което посочих по-горе.
Това не е толкова важно. Интересува ме какво се случва при евентуално предоговаряне на цената по взаимно съгласие м/у страните по сделката. Дали просто се издава КИ, други последствия? Лицата не са регистрирани по ДДС, недв. имот е стар.
#3 | 21.09.2015, 17:38
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Не е забранено да се предоговаря цената по дадена сделка и изменението на цената намира отражение в дебитно/кредитно известие към издадената първоначално фактура.
След като имотът е стар по смисъла на ЗДДС, няма последствия за участниците в сделката, не се формира и оборот за задължителна регистрация, защото оборотът по освободените сделки не се включва в облагаемия такъв за регистрация.
Интересно ми е как е осчетоводено вземането, след като по някакви причини не е изискуемо. Ако не е изискуемо има ли място в краткотрайните активи на баланса? Не съм се сблъсквала с подобен случай и ще съм Ви благодарна, ако отделите време да изясните темата по-подробно.
#4 | 23.09.2015, 11:18
Публикации: 93 / 20
Значи, може да стане с кредитно известие.
В такъв случай, дали амортизациите трябва да се начисляват от новия собственик за цялата година върху по-ниската сума? Или до септември - в/у по-високата, а след издаване на КС - в/у по-ниската? Освен това, може би трябва да се подаде коригираща декл. по чл. 14 ЗМДТ? И още - след като Продавача състави следната статия: 411/705 - „- .... лв.“, а в 705 тази година няма формиран оборот? Или това не е проблем.
Нямам никаква идея какво следва. Импровизирам с предположения.
На мен това също ми се случва за първи път, а съм съвсем млад счетоводител (1,5 г.), и то съвсем сама... Радвам се на помощта от всеки в този сайт! Благодаря Ви за дискусията!
#5 | 23.09.2015, 11:53
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Така, както поставяте въпросите си (много общо) не знам доколко бихме били полезни.
Например, за амортизациите. Те се начисляват след въвеждане на актива в експлоатация, което се документира с протокол и се начисляват върху отчетната стойност (стойността на придобиване), по която активът е заведен в счетоводството.
#6 | 23.09.2015, 12:21
Публикации: 93 / 20
Извинявам се, въпросите ми са много неточни, защото и случаят е по-скоро хипотетичен.
Да приемем, че всички изисквания на закона са спазени.
При Продавача: При продажбата е издадена ф-ра, за която е съставена следната статия: 411/705 - 1 000 000 (сумата по сделката). При издаване на КИ следва да се въведе същата статия: 411/705 - -400 000 (с “минус“ сумата на намалението). За 2015 г. няма формиран оборот по с/ка 705.

При Купувача: Подадена е навреме декл. по чл. 14 ЗМДТ, имотът е въведен в експлоатация с Протокол, начислявани са амортизации до септември 2015 г. на база отчетната стойност на актива (по-високата). След промяна на тази същата отчетна стойност, амортизациите би следвало да се начисляват в/у новата - по-ниска стойност. Така ли е редно? Правилно ли е да са начислявани амортизации за годината в по-голям размер, отколкото в крайна сметка се оказва стойността по сделката...?

#7 | 23.09.2015, 14:45
Публикации: 6403 / 1130
При продавача ще се формира отрицателен оборот по с-ка 705 и в резултат ще има намаление на счетоводния финансов резулт.
#8 | 23.09.2015, 15:53
Публикации: 93 / 20
А какво Ви е мнението относно начисляването на амортизации за 2015 г.?
Моля, ако някой друг има мнение/опит, да го сподели! Благодаря! :good:
#9 | 23.09.2015, 20:07
Публикации: 6403 / 1130
В СС-4 се казва:
Скрит текст :
До издаването на КИ и намаляването на отчетната стойност имате отчетени амортизации. С намаляването на отчетната стойност намаляват амортизациите.
Например до септември вкл. начислявате 4% год. амортизация върху 1 млн., което е:
1 000 000 *4%*9/12 = 30 000
От октомври 600 000*4%*3/12 = 6 000
Общо за 2015 г са 36 000
#10 | 23.09.2015, 21:40
Публикации: 723 / 96
КИ се издава при промяна на количество или единична цена . Издаването на КИ за този имот  означава, че се променя данъчната основа и респективно амортизируемата стойност на имота в амортизационния план. Не разбирам как така имотът ще струва до определена дата една цена, а след нея - друга. Завеждате го в АП с коригираната вече с КИ стойност и начислявате АО върху новата стойност . Според мене следва да се коригират и начислените вече амортизации. Още повече, че доколкото разбирам става дума за действия в рамките на една финансова година.
#11 | 24.09.2015, 13:02
Публикации: 93 / 20
Адвокатът казва, че няма проблем да се промени цената сега, почти година по-късно. А с адвокат не може да се спори. А и може би няма защо да се спори. Това, че не се среща в практиката не означава, че не е възможно. Оставям въпросът може или не на него.
Много благодаря за мненията и коментарите!
Остава отворен въпросът за начислените през финансовата 2015 г. амортизации.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група