Създаване на фирма - осигуряване и други въпроси

29.09.2015, 20:34 4423 6

29.09.2015, 20:34
Публикации: 5 / 0
Здравейте.  В скоро време ще отворя фирма с предмет на дейност - rent a car. Искам всичко да си е редовно и търся оптималният за мен вариант спрямо разходи. Мненията ви ще бъдат ценни за мен.
1. На трудов договор съм и желая да си запазя мястото, така че в този ред на мисли - има ли начин работодателят ми да не разбира, че си създавам фирма!!, което предполагам ще ги накара да гледат на мен по съвсем друг начин, а още повече че съм отскоро на това място
2. При ЕООД, дали е най-добре да не е упоменато възнаграждение за мен като собственик и управител, а да полагам личен труд
3. Какви ще са ми осигуровките /предполагам върху мин. 420лв, осигуряват ме на под 2000лв/? Какви други задължения ми възникват - данък печалба, други....
4. Как стои въпроса с това да не се плащат осигуровки, при положение че фирмата не извършва дейност за определен срок /поради сезонноста/. И ако е възможно да не се плащат осигуровки за този период, някакви други задължения към държавата продължават ли да са изискуеми. Пример - месец октомври давам кола под наем за 10 дена, през останалата част от месеца и месец ноември нямам друга дейност - как се регулира.

 Благодаря предварително!
#1 | 30.09.2015, 07:35
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
1. Винаги може да разбере от ТР, защото знае Вашето ЕГН и при справка по ЕГН излизат всичките Ви фирми.
2. Можете да сте управител само по вписване и да не полагате дори личен труд.
3. Осигуровките ще са върху 420 лв. и размерът зависи от това дали ще са за всички осигурителни рискове или само за някои от тях (без ОЗМ). Сумата е 123 или 108 лв.
4. Прекъсването и възобновяването на дейност се декларират пред съответната ТД на НАП с декларация ОкД5 и за периодите без дейност не се дължат осигуровки.
#2 | 30.09.2015, 12:52
Публикации: 574 / 56
За Ваша ситурност, а и за напред да могат делата Ви да вървят безпроблемно, веднага след регистрацията на фирмата си намерете читав счетоводител. Ако Вие не се занимавате с това има възможност за пропуски и грешки които ще са Ви в тежест след време.

Успех с начинанието!
#3 | 30.09.2015, 12:58
Публикации: 128 / 26
За Ваша ситурност, а и за напред да могат делата Ви да вървят безпроблемно, веднага след регистрацията на фирмата си намерете читав счетоводител. Ако Вие не се занимавате с това има възможност за пропуски и грешки които ще са Ви в тежест след време.

Успех с начинанието!
Бих добавила, че е добре и преди регистрацията на фирмата, тъй като много често в договорите за управление се вписва, че управлението ще се извършва срещу възнаграждение или директно се посочва сумата на възнаграждението и след това няма как да се избегне осигуряването на управителя под МОД.
#4 | 30.09.2015, 16:54
Публикации: 574 / 56
Бих добавила, че е добре и преди регистрацията на фирмата, тъй като много често в договорите за управление се вписва, че управлението ще се извършва срещу възнаграждение или директно се посочва сумата на възнаграждението и след това няма как да се избегне осигуряването на управителя под МОД.

Това е в лошия сценарий! Вече адвокатите питат, поне повечето!
#5 | 30.09.2015, 22:33
Публикации: 5 / 0
Благодаря Ви за отговорите и позитивното отноешение!

При самото създаване на фирмата, трябва ли да уведомя настоящия си работодател. Мисълта ми е - единствено, ако тръгне някой ден случайно да ме проверява по егн, тогава ли ще разбере или оше на 1-вия месец ще се види по някакъв начин.
Относно счетоводството на фирмата - няма как, ще използвам счетоводител, за да ми е мирна главата.
#6 | 01.10.2015, 00:03
Публикации: 9339 / 1571
Не е нужно да уведомявате работодателя си. Освен ако няма някакви изисквания за такова уведомяване, записани в трудовия Ви договор, длъжностната характеристика или вътрешните правила на фирмата.
Шефът Ви ще научи за дейността Ви, ако случайно направи справка, ако някой Ви наклевети, ако сам го информирате. Никой няма да го уведомява по служебен път.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група