Инвестиционен имот - закупуване, отдаване под наем и ЗДДС

14.10.2015, 12:37 16056 10

14.10.2015, 12:37
Публикации: 93 / 2
Здравейте,
Имам следния казус:

Консултантска фирма, регистрирана по ЗДДС, иска да инвестира в жилищен недвижими имот, който да отдава под наем на физически лица. Имотът ще бъде класифициран като инвестиционен. 

Имотът е в сграда, която отговаря на дефиницията за нова.

Въпросите са:
1. Ще има ли право на данъчен кредит за покупката на имота? 
2. Според чл. 45 ал. 4 от ЗДДС отдаването под наем на физическо лице е освободена доставка. Обаче ако фирмата е ползвала данъчен кредит при закупуването на имота, не е ли задължена да извършва облагаеми доставки?

#1 | 14.10.2015, 13:47
Публикации: 11947 / 2181
Ползвате си данъчен кредит при закупуването на инвестиционния имот. При използването му И за освободени сделки ще коригирате ДК в годишен аспект като формирате коефициент в СД ЗДДС за последния месец от календарната година.
#2 | 14.10.2015, 16:14
Публикации: 68 / 58
2. Според чл. 45 ал. 4 от ЗДДС отдаването под наем на физическо лице е освободена доставка

Според същия член ал.7 доставчикът може да избере доставката да бъде облагаема.
#3 | 14.10.2015, 17:35
Публикации: 214 / 40
ако изначално е ясно, че този имот ще се използва само за отдаване под наем за жилищни цели на физически лица, май е по-добре да не ползвате данъчен кредит, иначе ще се замаете от корекции и така или иначе ще го върнете обратно този кредит - чл.79, ал.1 и ал.6; ако някой ден пък почнете да го ползвате само за облагаеми или И за облагаеми, имате възможност да ползвате данъчния кредит по реда на чл.67, ал.1, т.1 и т.2 от ППЗДДС - тук проблемът обаче е, че ще трябва да изчакате 20 години, за да си ползвате кредита, което е леко абсурдно

естествено, че е най-добре да си ползвате пълния кредит и после да го отдавате под наем като облагаема сделка, само дето наемът надали ще е конкурентен като е натоварен с 20% отгоре към физическото лице...
#4 | 15.10.2015, 14:15
Публикации: 93 / 2
Имотът ще се ползва само за отдаване под наем за жилищни цели на физически лица.

Доколкото виждам най-добрият вариант е да се ползва данъчен кредит при покупката, а после наемът да е облагаема доставка.

А ако се продаде след 5 години примерно като облагаема сделка на занижена стойност, нали не се влиза в хипотезите за корекции на ползвания данъчен кредит?

И какво се има предвид по чл. 79 ал. 6 от ЗДДС - кога се дължи изчисления по т. 1 данък за недвижими имоти?
#5 | 15.10.2015, 15:52
Публикации: 93 / 2
Тъй като имотът ще се придобива на 3 вноски по описана в предварителен договор схема - има ли проблем да се ползва данъчния кредит за всяка вноска?
#6 | 15.10.2015, 16:04
Публикации: 574 / 56
 А прехвърлянито и то ли ще е на три? Ако не е лизинг мисля няма как да ползвате ДК на три. Ако е на една фактура няма да стане.
#7 | 15.10.2015, 16:49
Публикации: 93 / 2
Прехвърлянето ще става след 3тата вноска.

Посъветвайте как да се оформи сделката, за да се ползва данъчния кредит.
#8 | 15.10.2015, 20:45
Публикации: 6403 / 1130
Предлагам да се запознаете със следната задълбочена разработка на Ивайло Кондарев относно данъчното третиране на сделките с недвижими имоти:
http://www.tita.bg/page/420
#9 | 20.10.2015, 09:32
Публикации: 93 / 2
Благодаря на всички включили се  :good:

Във връзка с разсроченото плащане - според мен не е проблем при наличие на предварителен договор, в който ясно е обозначена схемата на изплащане, да се признава данъчен кредит за всяко извършено плащане. Моля да ме коригирате, ако не съм права.



#10 | 20.10.2015, 09:44
Публикации: 11947 / 2181
Във връзка с разсроченото плащане - според мен не е проблем при наличие на предварителен договор, в който ясно е обозначена схемата на изплащане, да се признава данъчен кредит за всяко извършено плащане. Моля да ме коригирате, ако не съм права.

Аз също смятам, че няма проблем да си ползвате ДК по фактурите , които ще Ви издават за всяко плащане.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група