Одит на индивидуални отчети при консолидация.

01.12.2015, 15:23 2934 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

01.12.2015, 15:23
Публикации: 138 / 34
Здравейте,

имам следния въпрос, когато акционерно дружество съставя консолидиран финансов отчет заедно със своите дъщерни предприятия.
Тъй като е АД - и индивидуални отчет и консолидирания на АД-то се одитират.
Но, е ли следва и индивидуалните отчети на дъщерните фирми задължително да бъдат заверени от одитор.
Съгласно чл. 38, ал.3 - се подразбира че е така, но аз имам смътен спомен, че имаше нещо и не е винаги така.
Ще съм благодарен ако можете да ми помогнете с малко информация.
пп: Иначе същата алинея 3 от чл. 38 я има и в новия закон.
#1 | 15.12.2015, 14:36
Публикации: 123 / 2
здравейте, и мен ме интересува този чл 38 ал.3 от отменения ЗС, доколкото разбирам съставянето и одитирането на отчетите за 2015 ще е по правилата на стария закон
ние сме дъщерно предприятие от 2015г/ 100 % притежание на предприятието майка/,
предприятието майка за 2014 г е съставяло консолидиран отчет/ то е собственик и на други фирми/ и освен това е одитирано. Следва ли от това че за 2015 на одит ще подлежи както консолидирания отчет на предприятието майка така и индивидуалните отчети на включените в групата дъщерни предприятия, в това число и индивидуалния финансов отчет на нашето предприятие?
#2 | 15.12.2015, 14:37
Публикации: 123 / 2
ще съм благодарна за мненията ви
#3 | 15.12.2015, 17:17
Публикации: 206 / 38
ами, честно казано, аз не се сещам за изключение, поради което да не подлежат на одит
заради чл.37д АД-тата задължително съставят и консолидирани отчети, без да могат да ползват облекченията на предишните членове - прагове, незначителност и тн, съответно излиза, че дори и най-дребното дружество, което е дъщерно на АД, подлежи на одит, заради задължителното му включване в консолидацията

и понеже тази година и аз ще съм в подобна позиция (АД-майка), но дъщерното ни дружество е регистрирано в чужбина, се чудя как точно нашият одитор ще заверява годишния отчет на чуждестранното дружество, съставен по различно законодателство.... някой има ли подобен опит ?
#4 | 16.12.2015, 09:10
Публикации: 123 / 2
благодаря за отговора
обаче в моя случай предприятието майка не е АД , ами ЕООД, което изготвя консолидиран отчет и освен това подлежи на одит. И понеже предприятието майка изкупи всички дялове на нашето през 2015, чудя се какви ще са допълнителните изисквания към нашата фирма
#5 | 16.12.2015, 10:26
Публикации: 68 / 58
Отчета на дъщерното дружество може да бъде заверен от "Certified Public Accountant" в резидентаната страна, а вашия одитор да завери отчета на майката /индивидуален и консолидиран/, като разбира се приложимата база за групата трябва да е МСФО.
Сериозните международни групи решават този въпрос като използват услугите на одиторска компания от четворката.

ами, честно казано, аз не се сещам за изключение, поради което да не подлежат на одит
заради чл.37д АД-тата задължително съставят и консолидирани отчети, без да могат да ползват облекченията на предишните членове - прагове, незначителност и тн, съответно излиза, че дори и най-дребното дружество, което е дъщерно на АД, подлежи на одит, заради задължителното му включване в консолидацията

и понеже тази година и аз ще съм в подобна позиция (АД-майка), но дъщерното ни дружество е регистрирано в чужбина, се чудя как точно нашият одитор ще заверява годишния отчет на чуждестранното дружество, съставен по различно законодателство.... някой има ли подобен опит ?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове