Отстъпено право на строеж

02.12.2015, 11:17 16710 18

02.12.2015, 11:17
Публикации: 186 / 2
Здравейте! Как да осчетоводя отстъпено право на строеж, което е безсрочно и безвъзмездно? В нотариалния акт има упомената само данъчна оценка.
#1 | 02.12.2015, 11:37
Публикации: 186 / 2
никой ли не може да помогне?  :blush:
#2 | 04.12.2015, 08:08
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
До получаването на разрешението за строеж, отстъпеното право на строеж е освободена сделка по ЗДДС:
Скрит текст :
До момента го завеждате като приход от дарение.

#3 | 08.12.2015, 12:09
Публикации: 78 / 6
Здравейте! ЕТ регистриран по ДДС учредява право на строеж върху недвижим имот с нотариален акт за 4100 лв. и право на ползване с нотариален акт за 2000 лв. на друг ЕТ нерегистриран по ДДС, за срок от 10 години, който ще строи къща.
Искам да попитам:

1. ЕТ - учредител издава ли фактури на ЕТ приемател по чл. 45 ал. 1 освободена сделка.
2. Как се осчетоводява сделката в двете фирми?
Благодаря!
#4 | 08.12.2015, 21:55
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,  теди35,

1. За всяка доставка ДЗЛ издават фактура и в този смисъл учредителят на правото на строеж трябва да издаде фактура с основание за неначисляване на данък чл. 45, ал. 2

2. ЕТ, което продава правото на строеж:
Дт с/ка 411 Клиенти
Кт с/ка 706 Приходи от дълготрайни активи

ЕТ, което придобива правото на строеж:
Дт с/ка 219 Други ДНМА
Кт с/ка 401 Доставчици
#5 | 09.12.2015, 10:43
Публикации: 78 / 6
Много благодаря за отговора irenabrili! Хубав и ползотворен ден!
#6 | 18.12.2015, 13:54
Публикации: 11932 / 2174
едно мнение на С.Българенска
#7 | 21.06.2016, 09:36
Публикации: 11932 / 2174
Попаднах на тази стара тема по въпроса за отстъпеното право на строеж и тъй като в момента имам такова и на това място ще се строи производствена сграда се замислих . Преотстъпеното право на строеж в този случай ДНМА или разход за придобиване на ДМА е. Разбира се имам мнение / без да съм сигурна, че е правилно /  , но бих искала да прочета и други . Иначе мнението на С.Българенска ми е много удобно.
Ако някой има желание , опит и мнение ще съм благодарна да обсъдим.
Хубав ден !
#8 | 21.06.2016, 14:19
Публикации: 6403 / 1129
Здравей, delphine
Не става ясно от въпроса ти дали е придобито чрез покупка или ще има някаква замяна срещу застроена площ.

Ако е чрез покупка зависи в кой период ще започне изграждането на строежа.
- при положение, че сега започват да строят, може да го отнесеш в "Други разходи" например и после в "Разходи за основна дейност" (аз водя аналитичности по обекти) или в "Разходи за придобиване на ДМА".
- при положение, че през този период няма да започва строителството е предпазливо да го отнесеш по с/ка "Нефинансови разходи за бъдещи периоди"

Същото е и при замяна, но не кредитираш "Доставчици" и/или "Парични средства", а "Клиенти по аванси".
Не забравяй да проследиш, че при замяната имаш бартерна сделка със съответните последици по ЗДДС (облагаема)

Иначе, ОПС е освободено до получаването на разрешението за строеж. :smile1:
#9 | 21.06.2016, 15:15
Публикации: 11932 / 2174
Здравей, Ирена
Благодаря за включването ти по темата. Това право е придобито чрез покупка и няма да бъде извършвана замяна срещу застроена площ. Сградата даже е вече построена - върху целия предвиден парцел. Завела съм стойността на отстъпеното право на строеж в 207 / разходи за придобиване на ДМА, какъвто вариант посочваш и ти / . Цитираната статия на С.Българенска също е като отговор в тази посока.
Честно казано в статията не ми се видя много убедително твърдението, че правото на строеж не е ДНМА , защото не отговаря на условията за това. Това "неотговаряне" някак не е аргументирано. Отделно се замислих и върху следното - ако на въпросния парцел се построи не само тази сграда, но и друга впоследствие / не говоря за конкретния случай - сега е застроена 100 % от площта / как би се разпределило това право на строеж върху първата сграда в случай, че тя заема само част от парцела. Всичко това с мисълта дали не е отстъпеното право на строеж ДНМА.........
От гледна точка на корпоративните данъци всичко си е ОК, но от гледна точка на ЗМДТ ще имаме едни по-високи данък сгради и смет.

Благодаря още веднъж . :smile1:
#10 | 22.06.2016, 10:52
Публикации: 6403 / 1129
Съгласна съм за статията :good:
От практиката съм установила, че не може да има общо правило за счетоводното отразяване на ОПС, защото начините му на придобиване са различни и начините му на включване в стопанския оборот - също. Всеки конкретен случай изисква отделен подход.
По въпроса за евентуално следващо строителство върху вече отчетено ОПС мисля, че то няма как да се включи в стойността на следващата сграда. Първо, вече е отчетено като разход за построяване на първата сграда и, второ, няма как да предвидим при момента на отчитане тези бъдещи варианти. Счетоводството отразява приходите и разходите хронологично в момента на случването им.
Но това са мои разсъждения.
Може да има вече разработки по подобни теми от експерти.
#11 | 04.10.2017, 14:27
Публикации: 3 / 0
Здравейте, имам подобен случай и бих искала да се включа в темата, да не би да има някаква промяна към момента.
Дружеството ни притежава УПИ и е регистрирано по ЗДДС, преотстъпва право на строеж на Строителна фирма, също регистрирана по ЗДДС, като ние ще получим определен брой застроена площ, притежаваме нотариален акт в , който е описано подробно каква част ще получим като обезщетение и какво част получава строителната фирма.
Ние сигурно трябва да издадем фактура за предоставеното право на строеж, както и строителната фирма получаваща право на строеж, поне така разбрах до тук от прочетеното във форума. Данъчна основа би трябвало да е стойността на предоставеното на строителната фирма право включено в нотариалния акт, а трябва ли да променим стойността на притежаваното от нас УПИ, което в баланса ни е като притежавана земя. Какви операции трябва да вземем и трябва ли да има пазарна оценка към момента, тъй като прехвърлянето на право на строеж е извършено на база данъчна оценка.
Предварително благодаря.
#12 | 13.12.2017, 16:27
Публикации: 2 / 1
Здравейте!
Дружество рег. по ДДС продава преотстъпено право на строеж на фирма също рег. по ДДС  срещу обезщетение. Има нот. акт за преотстъпеното право на строеж. Земята върху която ще се строи не е продадена. Има издадена фактура за преотстъпено право на строеж и съответно получена фактура на същата стойност. Строителството започва сега и е със срок до април 2019 г. Въпросът ми е продажбата на преотстъпеното право като чиста печалба ли да го посочим или може и като приходи за бъдещи периоди.
#13 | 09.01.2018, 20:27
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте!
Дружество рег. по ДДС продава преотстъпено право на строеж на фирма също рег. по ДДС  срещу обезщетение. Има нот. акт за преотстъпеното право на строеж. Земята върху която ще се строи не е продадена. Има издадена фактура за преотстъпено право на строеж и съответно получена фактура на същата стойност. Строителството започва сега и е със срок до април 2019 г. Въпросът ми е продажбата на преотстъпеното право като чиста печалба ли да го посочим или може и като приходи за бъдещи периоди.
Приходът трябва да се признае в тази година. Срещу него можете да отпишете само разходите по сделката и евентуално стойността му, ако е било закурено от друг собственик.
#14 | 31.03.2018, 19:07
Публикации: 2 / 1
Здравейте! Моля за мнение. Фирма А учредява право на строеж на фирма Б с НА, в който е упоменато какво обезщетение ще получи и срок на предаване на апартаментите. Издава фактура за продажбата на отстъпеното право и получава фактура със същата стойност за обезщетение съгласно НА за учредено право на строеж на основание чл 130 от ЗДДС. Трябва ли фирма А да посочи сумата като чиста печалба за 2017 и да я обложи с корпоративен данък или може да я отнесе като приход за бъдещ период
#15 | 01.04.2018, 20:07
Публикации: 6403 / 1129
Приходи се признават по стандарт 18 "Приходи":
  5.1. Приходът се признава, когато:

                    а) е вероятно предприятието да има икономическа изгода, свързана със сделката;

                    б) сумата на прихода може да бъде надеждно изчислена;

                    в) направените разходи или тези, които ще бъдат направени във връзка със сделката, могат надеждно да бъдат измерени;

                    г) приходите за всяка сделка се признават едновременно с извършените за нея разходи (принцип на съпоставимост между приходите и разходите).

               5.2. Приходът не се признава, когато разходите не могат да бъдат надеждно изчислени. При тези обстоятелства всяко получено плащане се признава за пасив (задължение).

               5.3. Когато възникне неяснота по събирането на сума, която вече е включена в прихода от продажбата, несъбираемата сума се признава за разход, а не като корекция на сумата на първоначално признатия приход.

Мисля, че ОПС не може да се третира като приход за бъдещи периоди.
#16 | 27.06.2018, 11:28
Публикации: 1223 / 70
Здравейте,ползвам тази стара тема,защото току що ми се обадиха с някакъв странен въпрос. Попрочетох за ОПС,но все пак да попитам и тук.Фирмата ,която е рег. по ЗДДС има УПИ. Водя го като земя и не начислявам амортизации. Сега разбрах,че ще се отстъпва право на строеж.Още няма НА,за да видя точно за какво става дума,но от Строителната фирма са казали на управителя,че трябвало 33 години да начислява амортизации.Аз за такова нещо не съм чувала.Ако има някой от строителна фирма,би ли ми казал за какво изобщо става дума,ако изобщо има такова нещо.
 
 
#17 | 27.06.2018, 11:57
Публикации: 6403 / 1129
Амортизация на УПИ не съм чувала да има, а и кое да му се амортизира на парцела?
#18 | 28.06.2018, 13:10
Публикации: 10 / 0
Здравейте,видях темата и реших да помоля за мнението ви.
Физическо лице  строи по стопански начин сграда с цел отдаване под наем, но в процеса на строеж решава да продаде няколко имота/повече от 2/, което налага регистрация по ДДС и тя вече е факт.Преди регистрацията обаче, има сключени вече три предварителни  договора за продажба на апартаменти  и съответно преведени суми като задатък и който в последствие ще бъде приспаднат от общата сума и като редовни вноски. Има и отстъпено право на строеж срещу обещетение. Въпросите ми са:
1. Кога трябва да се начисли ДДС на сумите, преведени преди регистрацията по ДДС, при условие,че собствеността се прехвърля при акт. 14
2. Трябва ли да се начислява ДДС на обещетението  и коя стойност да се вземе предвид, договорената по по НА за делба или фактическата стойност.
3. Тъй като първите две сделки се считат за необлагаеми само върху следващите ли се дължи ДДС в този случай?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група